ÁSZ;civilek;

- Civilek

Az Állami Számvevőszék új elnökének mi lehet felemelőbb, mint egy olyan munka folytatása, amelyből süt a rosszindulatú politikai szándék. Egy éve már, hogy a kormány - mert nem nyugodhatott bele, hogy az Európai Unió Bírósága ad acta tetette a civiltörvényt - kiötölte, hogyan foghatná mégis rövid pórázra a "közélet befolyásolására alkalmas" civil szervezeteket.

A gumiszabállyal lefedett egyesületek, alapítványok ellenőrzését az Állami Számvevőszékre bízta, erről törvényt alkotott, amiből persze elsőként az hiányozott, hogy mik is azok a tevékenységek, amelyek miatt az ÁSZ-nak kell felügyelni a civileket. Egyszerűen 20 millió forintos mérlegfőösszegnél meghúzta a határt, e fölött mindenki az ellenőrizendők közé tartozik. De persze vannak kivételek: meglepő módon például a sporthoz, felekezetekhez, nemzetiségekhez tartozók.

Egy évig tartott az ÁSZ felkészülése. Májusban küldte szét adatbekérő leveleit a civileknek, akik a felét nem értették, mit is kellene beküldeniük. És mert a  kézhezvételétől számítottan öt napjuk volt az adatok feltöltésére, igencsak nagy lett a tumultus az internetes folyosókon. Az akták készítése lett a főtevékenység, a megfelelési kényszer pedig elvette az energiát mástól. Az ellenzék rosszat sejt, amire minden alapjuk megvan, hiszen a Fidesz-közeli szervezetek, a kormányoldali pártköltések eddig is mintha más elbírálás alá estek volna.

Windisch László, a július 5-től 12 évre kinevezett új ÁSZ elnök már meghallgatásán szembesült azzal: szint kell vallania, mit is kezd ezzel a kormány által az ÁSZ-ra aggatott teherrel. Elődje azzal hárított, hogy törvény írja elő, mit csináljanak és azt  kivel. A friss elnök elismerte, nem szerencsés, hogy ilyen nagy tömegben, 3500 tömörülést szólítanak meg egyszerre. Változást nem, csak korrekt partnerséget ígért az ellenőrzötteknek. Ennyi elég lesz?