Háromoldalú memorandumot írt alá Törökország, Finnország és Svédország külügyminisztere, aminek értelmében Ankara a madridi NATO-csúcson támogatja Finnország és Svédország felvételét az észak-atlanti szövetségbe – derül ki egy közleményből, amelyet Sauli Niinistö finn elnök osztott meg Twitter-profilján.
A NATO-csatlakozáshoz szükséges lépésekről a következő két nap során egyeztetnek – tette hozzá.
One step forward. pic.twitter.com/fEP88uSQtq
— Sauli Niinistö (@niinisto) June 28, 2022
Magdalena Andersson svéd miniszterelnök Twitter-bejegyzésében úgy fogalmazott: „Kulcsfontosságú memorandum született az imént Svédország, Finnország és Törökország között, ami megnyitja az utat a svéd NATO-csatlakozás előtt”.
Key memorandum just reached between Sweden, Finland and Türkyie. Paves way for Swedish accession to NATO.
— SwedishPM (@SwedishPM) June 28, 2022
A megállapodást üdvözölte Joe Biden amerikai elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök is. Biden szerint a megállapodás döntő fontosságú lépés Finnország és Svédország NATO-meghívásának tekintetében, ami „megerősíti szövetségünket és kollektív biztonságunkat”.
Congratulations to Finland, Sweden, and Turkey on signing a trilateral memorandum – a crucial step towards a NATO invite to Finland and Sweden, which will strengthen our Alliance and bolster our collective security – and a great way to begin the Summit. pic.twitter.com/ug47DhRDGl
— President Biden (@POTUS) June 28, 2022
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár újságíróknak nyilatkozva közölte, a szövetség 30 tagállamának vezetője ezúton NATO-csatlakozásra hívja a két országot, amelyek hivatalosan is csatlakozásra meghívott országokká válnak.
„Az ajtó nyitva áll – Finnország és Svédország NATO-csatlakozására sor kerül.”
- fogalmazott.
A Reuters hírügynökség azonban megjegyzi, még ha hivatalosan is meghívást kap a két ország a szövetségbe, ahhoz, hogy ez megtörténhessen, a NATO 30 tagállamának ratifikálnia kell az erről szóló vezetői döntést, ami akár egy évig is eltarthat.
Törökország korábban azt követelte a két országtól, hogy „hagyjon fel a területükön jelen lévő kurd militáns csoportok támogatásával”, egyúttal oldják fel az egyes fegyverek eladására vonatkozó tilalmat Törökország esetében. Ankara szerint Stockholm és Helsinki menedéket nyújt a Törökország által terrorszervezetnek tartott csoportok, név szerint a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagjainak és az Ankara által a 2016-os törökországi puccskísérlet megszervezésével vádolt Fethullah Gülen követőinek.
Törökország konkrét lépéseket vár a stockholmi kormánytól a „terrorizmussal” szemben, hogy támogassa a svéd NATO-csatlakozástHivatalos: Finnország és Svédország benyújtotta NATO-csatlakozási kérelmétJens Stoltenberg elmondása szerint a megállapodás értelmében Svédország fokozza a munkát a feltételezett milicisták kiadatására vonatkozó török kérelmekkel kapcsolatban, továbbá mindkét országban szigorítanak a velük szembeni fellépésre vonatkozó törvényen. A NATO-főtitkár közölte azt is, hogy Svédország és Finnország feloldja a fegyvereladásra vonatkozó korlátozásokat Törökország esetében.
A NATO-főtitkár egy Twitter-bejegyzésében köszönetet mondott Recep Tayyip Erdogan török elnöknek, a finn elnöknek és a svéd kormányfőnek a konstruktív hozzáállást, amely lehetővé tette ezt a „történelmi” pillanatot.
A török elnöki hivatal közleménye szerint a kedden elért egyezmény értelmében „teljes együttműködés jött létre Törökországgal a PKK és a hozzá köthető” szervezetek elleni harcban. Svédország és Finnország „szolidaritást tanúsít Törökországgal a terrorizmus minden formája és megnyilvánulása elleni harcban”.