;

MNB;jegybank;infláció;kamatemelés;forintgyengülés;

- Brutális kamatemelést hajtott végre a jegybank, erősödhet a forint

A várakozásoknak szembemenve végre határozottan beavatkozott a forint védelmében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A jegybank az eddigi 5,9 százalékról 185 bázisponttal 7,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatát – erről a Monetáris Tanács mai ülésén született döntés.

Ez azt jelenti, hogy az MNB végre felhagyott az óvatoskodással, és nem apránként 50-75 bázisponttal emeli a kamatát és végre egyértelműen jelzi, hogy kész fellépni az egyre durvább infláció és egyre veszélyesebb forintgyengülés ellen. Ma délelőtt 400 és 402 forint között kereskedtek az euróval,

a váratlan mértékű kamatemelés hírére 397,5 forintig esett az euró ára.

A mostani emeléssel az alapkamat ezzel újra az irányadó kamattá vált, ugyanis az elmúlt hónapokban a jegybank inkább az egyhetes betéti kamattal operált, amely jelenleg 7,25 százalékon áll.

Az egyhetes betétek csütörtökön futnak ki, így akkor újabb kamatemelés várható, nagy kérdés, hogy a jegybank 7,75 százalék felé emeli-e az egyhetes kamatát.

A kamatemelés után délután három órától tart sajtótájékoztatót az MNB, az akkor nyilvánosságra hozandó új inflációs növekedési prognózis és a további kamatemelési menetrend adhat útmutatást a piacnak.

A befektetők eddig óvatosan és szkeptikusan figyelik a magyar gazdaságpolitikát, ezt jelzi a forint árfolyamának mélyrepülése is. Az elmúlt hetekben újabb és újabb mélypontot ért el a forint mind az euróval, mind a dollárral szemben, az elmúlt fél évben gyakorlatilag a világ összes devizájával szemben leértékelődött. Hétfőn az euró árfolyam egészen 404,77 forintig emelkedett – vagyis a csak az idén 11 százalékkal értékelődött le a forint.

A folyamatos leértékelődés oka az uniós összehasonlításban is magas infláció mellett az Orbán-kormány gazdaságpolitikája: az év elején elszállt az államháztartás hiánya, emellett romlik a külső egyensúly is. Ez látszik a hatalmas folyó fizetésimérleg-deficitben, nem érkeznek az uniós pénzek az Európai Bizottsággal folytatott állandó csatározások miatt. Amíg ezek a kockázatok nem szűnnek meg, jelentős forinterősödésre nem lehet számítani, ám a mostani kamatemeléssel elindulhat egy monetáris politikai fordulat, amely legalább a további forintgyengülést képes lesz megakadályozni. 

Fizetési szándék ugyan van, de a szankciók miatt nem lehetséges az adósságrendezés.