;

háború;jogvédők;orosz ellenzék;

- Nem fárad a Putyin-rezsim, lesújt minden bírálatra

A börtönben lévő Alekszej Navalnijt nyíltan támogató Ilja Jasinnak mondhatni még szerencséje is volt, őt csak 15 nap börtönbüntetésre ítélik. Oroszország új törvényei szerint ugyanis akár 15 év börtönbüntetés is kiszabható az Ukrajna elleni háborút ellenző, a hadsereget „lejárató”, a „különleges hadműveletet” egyáltalán háborúnak nevező „álhírterjesztőkre”.

Ilja Jasin, korábbi moszkvai ellenzéki önkormányzati képviselőt hétfőn este a nyílt utcán vették őrizetbe, amikor Irina Bablojan független újságíróval sétált Moszkva központjában, egy parkban. Május 25-én már bűnösnek találták az orosz hadsereg "lejáratásában", ezért 90 ezer rubel (640 ezer forint) pénzbüntetésre ítélték. A The Moscow Times ellenzéki orosz portálnak nyilatkozó Bablojan szerint a nyílt utcán rájuk lecsapó rendőrök nem közölték miért és hová viszik Jasint, aki ügyvédjét sem értesíthette. Az újságírónak annyit sikerült kiderítenie, hogy a volt ellenzéki képviselőt a rendőrségi parancsok megtagadásával vádolják, amiért 15 nap börtönbüntetésre számíthat.

A 38 éves Jasin egyike azon kevés magas rangú ellenzéki személyiségnek, aki nem menekült el Oroszországból annak ellenére sem, hogy a hatóságok az ukrajnai háború kirobbantása óta példátlanul keményen lecsaptak a másként gondolkodókra,

 a független sajtóra és a közösségi médiára. Jasin tavaly mondott le a Moszkva központjában található Krasznoszelszkij városi körzet képviselői tanácsának elnöki tisztségéről, amelyet 2017 óta töltött be. Állította: állami nyomásgyakorlás miatt kényszerült így dönteni.

A Krasznoszelszkij kerület kiemelt célpontja Putyin rezsimjének, Jasin két korábbi kollégája, az Oroszországból elmenekült Jelena Kotenocskina és az otthon maradt Alekszej Gorinov képviselőket is álhírek terjesztésével vádolták meg, amiért egy márciusi tanácsülésen "háborúnak" nevezték a különleges műveletet. Ellenük is bírósági eljárást indítottak, Gorinov pere múlt kedden zajlott. Az „álhírterjesztés” az új törvények szerint olyan bűncselekmény, amely 15 év börtönbüntetést eredményezhet. A 61 éves Gorinovot áprilisban tartóztatták le "hamis információk terjesztésének és az orosz fegyveres erők „lejáratásának” vádjával, múlt keddi bírósági meghallgatásán egy „ellenzem a háborút” feliratú kézzel írt táblával jelent meg. A vád szerint Gorinov és Kotenocskina "politikai gyűlölettől" motivált „bűnös összeesküvést” szőttek, és olyan cselekményeket követtek el, amelyek "a közvéleményt veszélyeztető következményekhez, például a hatalom aláásásához és a hivatalban lévő kormány és az orosz fegyveres erők lejáratásához" vezethetnek.

Gorinov esete beszédesen igazolja a Putyin rezsim abszurditását. Az ellenzéki képviselő konkrét bűne az volt, hogy a tanácsülésen ellenezte a tanács azon javaslatát, hogy az Ukrajna elleni invázió közepette rendezzenek gyermekrajzversenyt és táncfesztivált. – Úgy vélem, hogy az [orosz] civil társadalom minden erőfeszítése csakis a háború megállítására és az orosz csapatok kivonására irányulhat Ukrajna területéről – mondta Gorinov.

Ilja Jasin hétfő esti letartóztatása azt mutatja, Putyin rezsimje nem fárad, négy hónap háború után is változatlanul keményen lecsap minden oroszra, aki bírálni meri az Ukrajna elleni agressziót. Az Agora jogvédő csoport szerint a háború kitörését követő napokban hozták meg az első rendelkezéseket, mára viszont már több mint húsz különböző törvénycikk szolgál alapul az ellenzékiek meghurcolására. Eddig mintegy kétszáz esetben indítottak büntetőeljárást ezek alapján. „Ez több embert jelent, mint ahányan tavaly az Alekszej Navalnij melletti tüntetések miatt bíróság elé kerültek. 2022 első felében indult a legtöbb politikailag motivált büntetőügy az országban" - mondta Pavel Csikov a 2005-ben alakult orosz emberjogi szervezet vezetője.  Összesítésük szerint már több mint 2500 közigazgatási eljárás indult Oroszországban a hadsereg lejáratásának gyanújával, ezekért több mint 300 ezer forintnak megfelelő összegű bírság is kiszabható. Emellett zajlanak az álhírek terjesztése miatt indított büntetőügyek, amelyekben börtönbüntetés a tét.

Az Agorát emberi jogi ügyvédek hozták létre ernyőszervezetként, ma kétszáz ügyvédet foglalkoztat, számos kisebb jogsegélyszervezetet felügyel, amelyek a politikai tiltakozásoktól a börtönkínzásig terjedő kérdésekre szakosodtak. A 41 éves Csikov vezette szervezet vállalja Oroszország legnehezebb emberi jogi ügyeit.

Még mindig hónapok választják el Belgrádot attól, hogy új kormánya legyen. De még az új parlament megalakulása is kérdéses. Pedig áprilisban voksoltak.