Honvédelmi Minisztérium;hadsereg;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;orosz-ukrán háború;

- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: A NATO-tagság nem elegendő, elrettentő haderő kell

Az új honvédelmi miniszter leszögezte, tudjuk ki az agresszor az orosz-ukrán háborúban, az pedig szerinte nem példa nélküli, hogy a Honvédelmi Minisztérium alá tartozik a sport is.

El kell érnünk, hogy a kifutó és elavult eszközök helyett minél hamarabb modern és minden irányú kihívásra reagálni képes, nagy elrettentő erejű haderőnk legyen - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf a kormánypárti Mandinernek adott interjújában.

Mint ismeretes, az új honvédelmi miniszter hivatásos katonát, Benkő Tibort váltotta a poszton, ezzel kapcsolatban Szalay-Bobrovniczky úgy vélekedett, hogy „a rendszerváltozást követően a társadalom elfordult a honvédségtől, a katonák pedig visszavonultak a kaszárnyáikba”. Hozzátette, mind az eszköz-, mind a személyi állomány leépült, a baloldali kormányok pedig „felelőtlenül dobra verték a technikai eszközök jó részét azzal a hamis ígérettel, hogy majd mások megvédenek minket”. Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint jelenleg nem arra van szükség, hogy valaki a katonák feje felett megmondja, „hogyan kell katonának lenni”, saját feladatát a kormány szándékának érvényesítésében, a honvédség és a társadalom kapcsolatának építésében és a honvédelem ügyének a nemzetközi térben való megjelenítésében látja.

A magyar haderő fejlesztésének garanciáját a tárcavezető szerint a kormány döntése nyomán létrejövő honvédelmi alap adja (a tervek szerint ez teszi ki egy részét a kormány úgynevezett extraprofit-adójának - a szerk.). Arra a kérdésre, hogy gazdasági válság idején mi indokolja a honvédelem kiemelt támogatását, azt mondta, a békéhez erő kell. A Mandiner újságírója úgy vélte, baloldali politikusok szerint mivel a NATO úgyis megvéd bennünket, kár fegyverre költeni. Erre Szalay-Bobrovniczky Kristóf azt mondta:

„A magyar történelem során mindig küzdeni kellett a szuverenitásunkért, és időnként el is vesztettük. Hosszú idő óta először erős szövetségi rendszerek részeként, de teljes nemzeti önállósággal saját, nemzeti stratégiát követhetünk. Ennek alappillére és garanciája egy önkéntes alapon szervezett, jól felszerelt és kiképzett, nagy létszámú, magabiztos és ütőképes, tekintélyt parancsoló magyar nemzeti haderő. NATO-tagságunk önmagában nem elegendő. Ez egy védelmi szövetség, annak is kell maradnia, ám hangsúlyosan nemzeti erők felajánlásaiból működik”

- szögezte le.

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban a miniszter közölte, tudjuk, hogy ki az agresszor a háborúban, és azt is tudjuk, hogy szövetségi rendszerünk miatt és emberiességből a megtámadott oldalán a helyünk. Hozzátette, „a háború kitörésekor félretettük a kárpátaljai magyarok jogos védelme miatt kialakult feszültséget, és az ukrán menekültek mellé álltunk történelmünk legnagyobb humanitárius akciója során.” Emellett kiemelt hangsúlyt tervez helyezni a katonadiplomáciára.

A haderőfejlesztés vonatkozásában Szalay-Bobrovniczky Kristóf rögzítette, a kifutó és elavult eszközök helyett modern, elrettentő erejű haderő szükséges. Példákat is említett:

„A német Leopard harckocsik folyamatosan érkeznek, kezdődik a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek gyártása és rendszerbe állítása. A cseh licenc alapján készülő kézifegyvereket pedig már rendszeresítette a honvédség. A légvédelem terén is megvan minden szükséges szerződés, várjuk a radar- és elhárító rakétarendszereket. Feladatként a páncéltörő képesség fejlesztése áll előttünk. A légierőhöz kiképzőgépek érkeznek a következő években, és további vadászgépek vételezése is előttünk áll.”

Hozzátette, ahol lehetséges, olyan beszerzéseket igyekeznek lebonyolítani, amelyek mögött hazai védelmi ipari beruházások vannak. A személyi állomány erősítésével kapcsolatban elmondta, kimagasló színvonalú egyéni felszereléssel ellátott, jól kiképzett hivatásos és tartalékos katonákra van szükség, ugyanakkor a sorkötelezettség esetleges visszaállításával kapcsolatban leszögezte, békeidőben a magyar hadsereg önkéntes alapon szerveződik. 

Azzal kapcsolatban, hogy jelenleg a Honvédelmi Minisztérium alá tartozik a sport is, a tárcavezető úgy vélte, nem hagyomány és nemzetközi példa nélküli a dolog. Ugyanakkor a szakmai munkát a sportállamtitkárra támaszkodva fogják végezni. Szerinte sok a közös pont a honvédelem és a sport között, a honvédelmi táborok, illetve a Magyar Honvédelmi Szövetség hagyományaira épülő Sportszövetség, az MH Sportszázad álláspontja szerint mind sikeresek, ezek további támogatást kapnak.

Arról is csak a sajtóból értesültünk, hogy a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott iparűzési adókedvezmény jövőre megszűnik – mondta Cser-Palkovics András Székesfehérvár fideszes polgármestere.