;

vasutassztrájk;Egyesült Királyság;

- Mindenre árnyékot vet az Egyesült Királyságban a hatalmas vasutassztrájk

A vártnál valamivel csendesebben kezdődött a nap a londoni utcákon, de délre jelentették, hogy az átlagosnál harmadával nagyobb, 65 százalékos volt a forgalmi torlódás és összesen 871 dugó keletkezett. 

A közösségi közlekedés gerincét képező metróhálózat, a londoni Tube csak mellékszereplője volt a keddi sztrájknak, az országos zárlatot az RMT szakszervezethez tartozó vasúti dolgozók munkabeszüntetése okozta. Országszerte legfeljebb minden ötödik vonat szállított utasokat, az üres pályaudvarok, például London Euston, vagy Waterloo kísérteties képet mutattak.

Az elmúlt harminc év legsúlyosabb vasutassztrájkja hivatalosan „csak” három napra szól, de közlekedési szakértők szerint a zűrzavar az egész hetet beárnyékolja. Már kedden nagyon sok vizsgázó diák kényszerült taxival eljutni iskolájába, mert fel sem fért a tömött buszokra, vagy azok csigalassúsággal haladtak. Különösen nagy vesztesei a munkabeszüntetésnek az orvosi kezelésre várók, akiknek időpontját lemondták a kórházak. A káoszt csak az enyhítette, hogy koronavírus-járvány óta sokan dolgoznak otthonról.

A hétfő reggeli orrsövény-műtétje után gyorsan munkába állt Boris Johnson a kabinet kedd reggeli ülésén „helytelennek és szükségtelennek” nevezte a sztrájkokat, egyben kérte az utazóközönséget, hogy tartson ki. A kormányfő hozzátette, hogy a túl magas fizetésemelési igények csak további inflációt generálnak. Az RMT a vasutat működtető vállalatok 3 százalékos ajánlata helyett 7,1 százalékos emelést követel.

A tory vezető magára haragíthatta a közalkalmazottakat, amikor úgy fogalmazott, hogy fizetésemelésüknek arányosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie.

Nem szerzett jó pontot az érintetteknél a közlekedésügyi miniszter sem, aki kijelentette, „a szakszervezeti bárók” az egész országot túszul ejtették. Grant Shapps kizárta, hogy a kormány beavatkozzon a tárgyalásba, mert az a munkaadók és a független fizetésszabályozó testületek dolga.

A parlamentben már csütörtökön előterjesztésre kerülhet a sztrájkolók másokkal való felváltásának lehetőségéről szóló törvény. A kormánypárt és a Munkáspárt álláspontja közötti különbséget mutatja, hogy az utóbbit vezető Sir Keir Starmer nem ítélte el a munkabeszüntetést és 16 képviselő, köztük az árnyék-kormány három tagja is felbukkant a sztrájkőrségben.

Vera Jourová sürgette, hogy Magyarország térjen vissza a fékek és ellensúlyok normális rendszeréhez, valamint az alapvető szabadságjogok teljes körű garantálásához.