Az Egyesült Királyság rengeteg lakójának, köztük e sorok írójának is felborítja e heti, részben munkájával összefüggő programjait a vasúti, hajózási és közlekedési dolgozók szakszervezetének, az RTM-nek a bérrendezésért és megszorítások ellen meghirdetett akciója. Az érdekképviselet elvileg háromnapos sztrájkja a gyakorlatban az egész heti közlekedést befolyásolja. A munkából 40 ezer dolgozót kivonó keddi, csütörtöki és szombati 24 órás sztrájk minden alkalommal éjfélkor kezdődik és tapasztalatok szerint a forgalmi összeomlás a következő napokra is kiterjed, miután a vasutasok nem kezdik meg éjszakai műszakjukat, a vonatok pedig nem ott lesznek, ahol kellene. A problémákat tetézi, hogy kedden a londoni metróhálózat személyzete is beáll a tiltakozásba.
A vasutassztrájk ráadásul az egyik lehető legrosszabb időpontra lett meghirdetve. A munkabeszüntetések óriási terheket rónak a 16 éves és 18 éves diákok vállára, akik mostanság teszik le azokat a vizsgákat, melyek túlzás nélkül meghatározzák a jövőjüket. Mind a tanulóknak, mind az iskoláknak, de a szülőknek is vészforgatókönyvvel kell készülniük a forgalmi fennakadásokra. További károsultak közé tartozik a hároméves kényszerszünet után visszatérő Glastonbury Fesztivál látogatói, miután a húszezres közönség jelentős része részben vonattal utazna el a helyszínre. A lelkes zenerajongók olyan sztárok fellépéseit mulaszthatják el, mint Billie Eilish, vagy Sir Paul McCartney. De ugyanezekben a napokban lép fel Londonban Diana Ross, a Hot Chilli Peppers, nem beszélve Sir Elton Johnról. Nehéz lesz majd eljutni Leedsbe is, ahol az Anglia és Új-Zéland közti krikett tesztmérkőzést rendezik meg.
A sztrájkolók a munkabeszüntetésekkel részben a közlekedési minisztérium javasolt megszorítások ellen tiltakoznak.
A tárca azzal indokolná a takarékoskodást, hogy a vonatok forgalma a koronavírus-járvány előtti helyzet 75 százalékán stabilizálódott és a kormány a pandémia kezdete óta háztartásonként 600 fontot, összesen több, mint 16 milliárd fontot pumpált bele a hálózatba. A vasúti infrastruktúrát működtető Network Rail szerint modernizációval és önkéntes felmondásokkal is meg lehetne spórolni 500 millió fontot.
A hagyományosan militáns, a szigetország lakosságát az elmúlt években többször is térdre kényszerítő RMT szakszervezet ezenfelül béremelésért is küzd. A hétvégén még a rövidesen 11,1 százalékot elérő kiskereskedelmi áremelkedési ütemnek megfelelő fizetésemelést követelt, amit hétfőre 7 százalékra mérsékelt. Ez több mint kétszerese a közalkalmazottak hamarosan életbe lépő 3 százalékos korrekciójának.
A vasutasok átlagkeresete évi 44 ezer font (20,5 millió forint), az átlagfizetés (24 600 font) majdnem kétszerese.
Önmagában az RMT által képviselt dolgozók mostani munkabeszüntetése is éppen elég súlyos csapás lenne, de a tagok már egy júliusi sztrájkot megszavaztak, emellett egy másik unió, a vasúti közlekedésben ugyancsak érintett TSSA is munkabeszüntetésekről dönthet. Kettőjük koordinált akciója nyomán nem fog közhelynek számítani az "elégedetlenség nyara" kifejezés, különösen, ha a munkabeszüntetéssel kacérkodó ügyvédek, doktorok és pedagógusok is csatlakoznak hozzájuk.
Grant Shapps közlekedési miniszter éles hangnemben üzent a sztrájkolónak:
"Nem elég, hogy kisiklatják a hálózat jövője szempontjából kritikus reformokat és a lehető legrosszabb időpontban okoznak súlyos károkat, de a szakszervezeti vezetést követve hihetetlen mértékben ártanak saját maguknak is.
Nem szabad elfelejteni, hogy ellentétben az előző 25 évvel, amikor biztosra lehetett venni az utasforgalom állandó növekedését, a vasutas szakma manapság a jövőjéért küzd. Nem csak a közösségi és privát közlekedés különböző formái, hanem a Zoom, Teams és a távmunka ellen is harcol. Ha a szakszervezetek nem vették volna észre, a világ megváltozott."
Az ellenzéki Munkáspárt azonban ellentmondásosan viszonyul a sztrájkhoz, bizonyos szakszervezetek ugyanis hozzájárulnak a párt működési költségeihez. Sir Keir Starmer napokon át nem ítélte el a gazdaságnak legalább 91 millió fontos kárt okozó akciót. Majd miután végre a nyilvánosság előtt sajnálkozását fejezte ki a várható káosz miatt, kiderült, hogy titokban helyteleníti a kormánynak a sztrájk korlátozására tett lépéseit. Az ellenzék vezére egyébként azt állította, hogy Boris Johnson miniszterelnök örül a munkabeszüntetésnek, mert a nehéz napokban "ki tudja használni a megosztottságot."