Nagy-Britannia;kiadatás;Egyesült Államok;belügyminiszterium;Julian Assange;

- Jóváhagyta a brit belügyminiszter, Julian Assange-t kiadhatják az Egyesült Államoknak

A WikiLeaks alapítójának 14 napja van fellebbezni a döntés ellen – közölte a tárca.

Jóváhagyta Priti Patel brit belügyminiszter Julian Assange-nak, a WikiLeaks alapítójának kiadatását az Egyesült Államoknak – írja a BBC.

A belügyminisztérium közlése szerint a bíróságok úgy ítélték meg, hogy a kiadatás „nem lenne összeegyeztethetetlen az emberi jogokkal”, Julian Assange megfelelő bánásmódban részesülne az Egyesült Államokban.

A WikiLeaks Twitter-bejegyzésében a döntést úgy kommentálta: „Sötét nap ez a sajtószabadság és a brit demokrácia számára.” A határozattal „nincs vége a harcnak” – fogalmaztak a szivárogtató portálnál, és jelezték, hogy fellebbeznek a döntés ellen.

Az 50 éves Assange-t 2019 óta tartják fogva egy szigorúan őrzött londoni börtönben. Ezt megelőzően hét évet töltött Ecuador londoni nagykövetségén, ahol 2012-ben kért menedéket, hogy elkerülje a kiadatását Svédországnak nemi erőszak és szexuális zaklatás gyanúja miatt. Svédország végül 2019 novemberében lezárta az ügyet arra hivatkozva, hogy elévült.

Amerikai ügyészek szerint Julian Assange jogellenesen segítséget nyújtott Chelsea Manningnek, az amerikai hírszerzés egykori elemzőjének minősített diplomáciai és katonai iratok eltulajdonításában, ezeket pedig később a WikiLeaksen megosztva számos ember életét sodorták veszélybe. Julian Assange védői ezzel szemben azzal érvelnek: védencük újságíróként tevékenykedett, így védi őt az amerikai alkotmánynak a sajtószabadságot biztosító első kiegészítése. Azzal érvelnek továbbá, hogy a Julian Assange által közzétett iratok az Egyesült Államok hadserege által Irakban és Afganisztánban elkövetett visszaéléseket tárták fel.

Grúzia egyelőre nem kapja meg a lehetőséget. Ursula von der Leyen azt elismerte, hogy ami a korrupciót illeti, Ukrajnával vannak problémák.