;

Oroszország;USA;Lengyelország;Ukrajna;Törökország;gabonaexport;orosz-ukrán háború;

- Washington silókat hozna létre a gabona számára az Ukrajnával szomszédos országokban, Varsó szerint ez 3-4 hónap alatt lehetséges

Henryk Kowalczyk lengyel mezőgazdasági miniszter közlése szerint Ukrajna normális esetben havonta körülbelül ötmillió tonna gabonát exportálna, az importkapacitás a lengyel határon jelenleg mintegy 1,5 millió tonna, de a silók létesítése javítana ezen.

Három-négy hónapba telne az ukrán gabona tárolására szánt silók létesítése a lengyel-ukrán határnál – mondta szerdán a lengyel televíziónak Henryk Kowalczyk lengyel mezőgazdasági miniszter.

Az egyben miniszterelnök-helyettes Henryk Kowalczyk azután beszélt erről, hogy Joe Biden amerikai elnök kedden kijelentette:

az Egyesült Államok ideiglenes silókat tervez létrehozni az Ukrajnával határos országokban az ukrán gabonaexport számára.

A tárcavezető a lengyel televíziónak nyilatkozva elmondta, Ukrajna normális esetben körülbelül ötmillió tonna gabonát exportálna havonta, ám a kikötőinek orosz blokádja miatt az ellátmányt nem tudják a tengeren keresztül kivinni.

Biden amerikai elnök kedden közölte, hogy ideiglenes silókat tervez létrehozni az Ukrajnával határos országokban, köztük Lengyelországban. A silókat azért a határon hoznák létre, mert az ukrajnai vasúti nyomtáv szélesebb mint az uniósé, a gabonát ezért ki kell rakodni a határnál, hogy utána át tudják őket tölteni a lengyel kikötőkbe tartó vagonokra.

Kowalczyk szerint az importkapacitás a lengyel határon jelenleg körülbelül 1,5 millió tonna havonta, a silók létesítése azonban javítana ezen a folyamaton, mindazonáltal hiány van gabonatárolókból és rakománykezelő berendezésekből is.

„Ha nem juttatjuk el a gabonát az észak-afrikai, a közel-keleti országokba, éhínség lesz, és bevándorlási hullám indul el Nyugat-Európába”

– vélekedett a lengyel miniszter.

Eközben Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter közölte, országa továbbra is válaszra vár Oroszországtól a biztonságos tengeri folyosó ügyében. Elmondta, hogy egy olyan ENSZ-tervről van szó, amely biztonságos tengeri folyosót hozna létre az ukrán gabonaexport számára, és a biztonságos útvonalakat úgy is létre lehetne hozni, hogy

nem kellene aknamentesítést végezni az ukrajnai kikötők környékén.

A török tárcavezető korábbi javaslatában még szerepelt az aknamentesítés is, ám Kijev attól tart, hogy a folyamat sokkal kiszolgáltatottabbá tenné egy orosz támadás számára a Fekete-tengeren.

Cavusoglu a tervet a múlt héten megvitatta Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel Ankarában, de később azt mondta, hogy további egyeztetésekre van szükség Moszkvával és Kijevvel, Lavrov pedig kijelentette, hogy Ukrajnának magának kell eltávolítania az aknákat a kikötői körül a kereskedelmi hajók számára.

Több mint 30 tudós írt alá egy dokumentumot arról, hogy „sürgős szükség van a vírus megkülönböztetéstől és megbélyegzéstől mentes” elnevezésére.