Bőven jutott állami pénz az utóbbi másfél évben a Félegyházi Tej Kft-nek, a cég vagyonát azonban zárolták, most pedig sem a tejet beszállítók, sem az alkalmazottak nem tudnak róla semmit – írja a hvg.hu.
A cég vezetői tavaly augusztusban még fejlesztésekről nyilatkoztak, kapacitásbővítésről, új termékekről és a feldolgozott tej megnégyszerezéséről beszéltek. Ehhez képest most intenzív sunyítás megy, Vágóné Demeter Ildikó ügyvezető az üzem jogi képviselőjéhez küldte a lapot, akivel azonban nem hivatalos forrás szerint ugyancsak szerződést bontottak a tulajdonosok. Karl Ákos projektmenedzser is csak annyit mondott, hogy amint lehetséges, mindenről beszélni fog a nyilvánosságnak.
Az állam saját és uniós forrásokkal is bőkezűen támogatta a céget. 2018 szeptemberében például a Versenyképességi és kiválósági programban a Félegyházi Tej Kft 748 millió forint állami támogatást kapott konzorciumban a Drem Kft-vel és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjával immunrendszert támogató tejtermékek kifejlesztésére. Ugyanezen év decemberében pedig lényegében már a kifejlesztett termékek legyártására nyert a Félegyházi Tej 366 millió forintnyi uniós támogatást. 2021 áprilisában aztán a cég már új tulajdonosokkal egy újabb GINOP pályázaton nyert 491 millió forintot, ezt májusban a kormány megtoldotta további félmilliárd forinttal.
Az összegyűlt pénzek függvényében körülbelül egymilliárd forintot szántak új termékek kifejlesztésére, több mint egymilliárdot pedig a gyártás megszervezésére.
Ehhez képest hidegzuhanyként jött a hír, hogy lezárják az üzemet, nem kell a megtermelt tej, az iskolákban sem lesz iskolatej, de még a boltok, pékségek polcaira sem kerül a megszokott, egyszerű kakaó sem.
2020-ra a cég 232 milliós veszteséget könyvelt el, mire 2021 februárjában eladták egy mecseknádasdi vállalkozónak. 2021-re nem készült beszámoló, így nem lehet tudni, hogyan végezték a dolgukat az új tulajdonosok, sikerült-e a megelőző évi veszteséget ledolgozni. A korábbi három tulajdonos közül azonban egy bennmaradt a cégben, és ő felülvizsgálatot kért a 2020. évi beszámoló miatt, az erre vonatkozó kérelmében pedig homályos pénzmozgásokra is utalt. 2022-ben aztán Karl Ákos megkeresésére jött egy régi-új befektető a Félegyházi Tejhez, de miután a NAV zárolta a cég vagyonát, május végén kiszálltak az üzletből. A bezárt cégnek jelenleg a felülvizsgálatot kérő személy, és Karl Ákos a tulajdonosa papíron, a hvg.hu azonban úgy tudja, Karl Ákosban nem bíztak sem az alkalmazottak, sem a beszállítók, s többek szerint tavaly vált kiszámíthatatlanná a termelés.
A NAV Dél-Alföldi Igazgatósága és a Központi Nyomozó Főügyészség a nyomozás érdekeire hivatkozva nem árult el semmit az üggyel kapcsolatban.