könyvhét;

- Budapest olvas – Négy nap az irodalomé a fővárosban

A Vörösmarty téren és a Duna-korzón az Ünnepi Könyvhét, míg a Városmajorban a Margó Irodalmi Fesztivál várja a látogatókat.

Az Ünnepi Könyvhéten már-már „hagyománynak” számít, hogy leszakad az ég. Nem volt ez másként idén sem: csütörtök délután olyan mennyiségű és intenzitású eső zúdult az égből, hogy a Vörösmarty térre és a Duna korzóra költözött standokat masszívan be kellett fedni. Este hatkor Nádas Péter is végül a Gerbeaud Kávéházban olvasta fel a rendhagyó megnyitóbeszédét, melyben szó esett földigilisztákról, kerti növényekről, egy harkályról és az emberek furcsa természetéről.

Pénteken viszont már napsütésben várta a fesztivál a látogatókat. A Könyvhét pedig idén ténylegesen az olvasásról szólt. A Szabó Ervin Könyvtár flashmobját mintha pont erre találták volna ki. A Vörösmarty téren a Budapest olvas nevű eseményen több, mint száz ember olvasott együtt félhangosan. A „happening” moderátorai, Makranczi Zalán és Polyák Lilla színészek, valamint Likó Marcell, a Vad Fruttik énekese volt, akik kedvenc könyveikből olvastak fel. Olyan magyar klasszikusok mint A kőszívű ember fiai és a Bánk bán mellett elhangzottak külföldi művek is: Likó Marcell, az orosz Jerofejev Moszkva-Petuski című szatírájából hozott részletet. Percekig olvasott együtt a nyugdíjasoktól kezdve az épp olvasni tudó kisiskolásokig minden regisztrált résztvevő. Legalább ilyen vegyes volt az irodalmi felhozatal is. Egy fiatal férfiról kiderült, mindig magánál hordja Parti Nagy Lajos egy verseskötetét, egyfajta kabalaként, nem okozott gondot számára, mit olvasson föl. Külön öröm volt együtt olvasni Kiplinget, Márait és Dosztojevszkijt a vallásos művekkel, párhuzamosan hallgatni az egyedülálló morajlást, amit az egyszerre olvasók hangja hozott létre.

A lapunk által megkérdezettek közül van, aki több, mint száz könyvet tart otthon, más katalógust vezet és büszkén vallja: hatezer könyve van, kétszobányi. – Én mindig azzal az elhatározással jövök ki, hogy nem veszek semmit, mert otthon már nem férne el – mondja Ira, aki a barátnőjével jött el a Vörösmarty térre. – De számomra az a lényeg, hogy itt mindig láthatom, mennyi olvasó ember van, hogy nem vagyok egyedül – teszi hozzá. – Én csak két könyvet vettem, a Kapitalista realizmust, Mark Fisher elméleti munkáját és Szergej Lukjacsenko A szabadság íze című novelláskötetét. Azért csak kettőt, mert otthon sorban állnak az olvasatlan könyvek. Így sem tudok a végére érni – mondja Tamás geográfus hallgató, kiemelve, a leginkább a sci-fi és a fantasy világa áll hozzá közel.

Mindeközben a Városmajorban is zajlott az élet, ahol a Margó Irodalmi Fesztiválon átadták a Mastercard Alkotótárs-díjat, melyre jelentkezhetett minden, a negyvenedik évét be nem töltött vers- és prózaíró, akinek már megjelent legalább egy, legfeljebb két szépirodalmi kötete. Idén a legjobb tíz pályázatból végül a Dragomán György, Erdős Virág, Tompa Andrea, Máté Gábor és Závada Péter alkotta szakmai zsűri Vonnák Diána és Vajna Ádám munkáját választotta a legjobbnak. A Vonnák Dianáról szóló méltatásában Tompa Andrea azt írta, a szerző Ukrajnával kapcsolatos irodalmi terve a háború jelenéből tekint vissza az ország korábbi éveire, míg Závada Péter laudációjában elmondta, Vajna Ádám egy szelíd lázadó, akinek 2018-as Oda című debütkötete visszahozta a fiatal költészetbe az iróniát.

És ha már irónia: Rényi Ádám könyvbemutatóján kiderült, hogy A bezzeggyerek és más felnőttmesék című novelláskötete is tele van groteszk humorral, miközben érzelmi hullámvasútra ülteti olvasóját. – Irodalmi szempontból nem akarok fölnőni – fogalmazta meg Rényi Ádám, aki elmondása szerint szeret hatást gyakorolni az olvasóra, és ennél többet nem is vár el. Élvezi, hogy az irodalomban bármi lehetséges. Új kötetének humora ráadásul a régiónkhoz kötött, az élet eredendő abszurditására csupán egy lapáttal tesz rá. Novellái többször közéleti, némileg disztópikus történetet mesélnek el: az egyikben a társadalom szingli tagjait kisebb lakásokba költöztetik, hogy a családosok elférjenek.

Főváros és a könyvek

Mindkét esemény, az Ünnepi Könyvhét és Margó Fesztivál is külön figyelmet szentel a főváros születésnapjának: a Városmajorban Budapest 150 éves egyesítése alkalmából kiírt drámapályázatról folyt beszélgetés, a Vörösmarty téren pedig külön Budapest 150 – Könyvfőváros stand áll.

A sajtóban tovább zajlik a kulturális háború és a hergelés, megbélyegzés, hamis állítások mantrázása. Kétségbeesetten panaszkodnak, és közben lassan már minden széket és pozíciót elfoglaltak – állítja Máté Gábor, a Katona József Színház igazgatója. Interjú.