Ha a kormány nem változtat eddigi álláspontján és nem tesz érdemi lépéseket az oktatás és a pedagógusok helyzetének javítása érdekében, a következő tanévtől folytatódhatnak a tiltakozások, ismét sor kerülhet polgári engedetlenségi akciókra is. A Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum 58 tanára csütörtökön közleményben jelentette be, a polgári ellenállás eszközéhez nyúlnak, miután a kormány a sztrájkjog korlátozásával minden jogszabályi lehetőséget megvont az elégedetlenségük kifejezésére.
A pedagógusok jelezték:
készek arra, hogy akár egzisztenciális kockázatok árán is megtagadják a tanórák megtartását, az érettségiztetést,
az adminisztratív teendőket, az iskolán kívüli feladatokban, programokban való részvételt, miután az elmúlt hetekben megjelent kormányzati intézkedések, nyilatkozatok alapján úgy látják, a kormánynak továbbra sem áll szándékában megoldani az oktatási rendszer problémáit.
A gimnázium egyik tanára, Tollner József a Népszavának azt mondta:
a kabinetnek most két és fél hónapja van arra, hogy teljesítse a pedagógusok követeléseit, mint például a bérek rendezése vagy a jogszerű sztrájkot korlátozó törvényi rendelkezések eltörlése.
Abban bízik, kezdeményezésükhöz több iskola is csatlakozik majd; minél többen állnak bele a polgári engedetlenségbe, a hatalom annál kevésbé lesz képes retorziókkal fenyegetni.
A közoktatás irányítása már a Belügyminisztériumhoz tartozik, Pintér Sándor belügyminiszter pedig korábban kijelentette, a polgári engedetlenséget “fegyelmi kérdésnek” tekinti. Érdeklődtünk a minisztériumnál, mit gondolnak az Illyés Gimnázium tanárainak bejelentéséről, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
Szombaton tüntetnek a tanárok
Demonstrációt és élőképet szervez a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szombaton 11 órakor a Szalay utcai, korábbi Emmi-székház elé, ahol folytatódnak a sztrájktárgyalások.