;

Európai Parlament;Európai Bizottság;Lengyelország;uniós pénzek;Ursula von der Leyen;helyreállítási terv;

- Súlyos hibával vádolják a lengyel ügy miatt Ursula von der Leyent

Rosszul áll Ursula von der Leyen szénája az Európai Parlamentben (EP). A képviselők kedden figyelmeztették, elvárják az általa vezetett Európai Bizottságtól (EB), hogy érvényt szerezzen a jogállami normák maradéktalan betartásának Lengyelországban.

Néhányan jelezték, nem riadnának vissza attól sem, hogy a brüsszeli végrehajtó és ellenőrző testület mulasztása esetén támogassák az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt. Az ötlettel három liberális EP-képviselő hozakodott elő, és kezdett aláírágyűjtést.

Az EP esti vitájában felszólalt képviselők túlnyomó többsége nem csak azt nehezményezte, hogy a biztosi kollégium a múlt héten zöld utat adott a 36 milliárdos lengyel helyreállítási tervnek anélkül, hogy a varsói kormány eleget tett volna az általa támasztott minimálisan előírt követelményeknek. Az EB három feltételt szabott a program jóváhagyására: fel kell oszlatni a bírák fegyelmezésére létrehozott kamarát, át kell alakítani a fegyelmi rendszert és vissza kell helyezni állásukba a törvénytelenül elbocsátott bírákat. Ursula von der Leyen a parlament plenáris ülésén is megismételte: Lengyelország addig nem kap a helyreállítási pénzből, amíg nem hajtja végre ezeket megkötéseket.

Ez a kötelezettségvállalás azonban kevés a döntés parlamenti kritikusai számára, akik szerint a varsói kormánynak és parlamentnek ennél jóval többet kellene teljesítenie ahhoz, hogy elindulhassanak a kifizetések az EU gazdaságélénkítő alapjából. Ők azon a véleményen vannak, hogy az ország addig nem kaphat egy fillért sem ebből a borítékból, amíg nem felel meg a jogállamiság minden kritériumának, és nem hajtja végre az Európai Unió Bíróságának és az Emberi Jogok Európai Bíróságának valamennyi ezzel kapcsolatos ítéletét.

A hozzászólásokból ítélve a képviselő-testület tagjainak zöme súlyos hibának tartja az Ursula von der Leyen vezette testület engedékenységét, de egyelőre még nem menne el a falig, és nem támogatná az Európai Bizottság testületi bukásához vezető bizalmatlansági indítványt.

A lengyel helyreállítási tervet nem elég az EB-nek jóváhagynia, a kifizetések elindulása előtt a tagállamok pénzügyminisztereiből álló grémiumnak is rá kell bólintania. Sok parlamenti képviselő ettől a testülettől várja, hogy megállítja a folyamatot, és rábírja Varsót a jogállamisági normák betartására.

Mit akarhat valójában Recep Rayyip Erdogan? - ez foglalkoztatja a nyugati diplomatákat azóta, hogy a török elnök május közepén vétó val fenyegette meg Finnország és Svédország NATO-csatlakozását.