Késsel támadt a biztonsági személyzet egyik alkalmazottjára Lengyelországban, a PKN Orlen Płockban található egyik olajfinomítójánál egy férfi - közölte a TVP Info. A támadó katonai mellényt viselt, csomagtartójában játékfegyver és hanggránátok voltak, küldetésben lévő titkosszolgálati tisztviselőnek adta ki magát, s a „feladat elvégzéséről” beszélt.
Małgorzata Orkwiszewska płocki kerületi ügyész azt közölte, a sértettet az eset után kórházba szállították, állapota bár súlyos, de stabil. Az 1980-as születésű elkövetőt letartóztatták és megindították ellene az eljárást, átkutatják a lakását is. A támadó valós indítéka nem világos, megállapították, hogy mentális zavarokkal küzd, s hogy állításával ellentétben nincs a titkosszolgálatok állományában. A TVP 3 úgy tudja, a férfit várhatóan ma délután kihallgatják.
Az MTI idézte Jacek Sasin lengyel miniszterelnök-helyettes, kincstárügyi minisztert, aki kedd délelőtt a kelet-lengyelországi Lublinban a Három Tenger Kezdeményezés Önkormányzatainak második kongresszusán a TVP Infónak azt mondta, lehet a támadás motivációja az is, hogy az ellenzék „folyamatos gyűlöletbeszédet” folytat a kormány ellen. „Térjetek észhez, (...) ne terjesszétek a közvéleményben az Orlen és a Lotos fúziójáról szóló hamis információkat” - szólította fel Sasin az ellenzéki politikusokat. Ezzel arra utalt, hogy több ellenzéki politikus gazdasági és energiabiztonsági érvekre is hivatkozva bírálja a PKN Orlen állami üzemanyag- és energiaszolgáltató nagyvállalat és a Lotos fúzióját.
Januárban írtuk meg, hogy a Mol különböző készpénzes és barterügyletek révén 417 lengyel üzemanyagkutat tervez vásárolni. A megállapodás nyomán az eladóhoz, vagyis a lengyel PKN Orlenhez kerülne 144 hazai és 41 szlovák töltőállomás. A különböző összevezetések után a Mol összesen kétszázmillió dollárt (valamivel több mint 70 milliárd forintot) fizet a lengyel állam kisebbségi tulajdonában lévő, főképp a tőzsdén jegyzett PKN Orlennek. Az üzlet ugyanakkor nem örvend osztatlan népszerűségnek, május elején az ellenzéki többségű lengyel szenátus olyan törvénytervezetet fogadott el, amely felmondaná a lengyel állami Lotos és a Mol között korábban megkötött megállapodást, azzal a céllal, hogy ne kerüljenek a Lotos benzinkútjai a szerves részt orosz függésben lévő Mol kezébe az orosz-ukrán háború közepette, tekintettel Magyarország – mint fogalmazott – furcsa és érthetetlen hozzáállására a háborút illetően.
Új, Orlen márkájú benzinkutak jelennek meg itthon, miközben a Lukoil eltűnikTúl nagy a függőség Oroszországtól, a lengyel szenátus elkaszálná a MOL terjeszkedésétA lengyelek vehetik át az oroszok helyét, az Orlen bejelentette, hogy kész az egész régió olajellátását biztosítani