;

pályázat;hulladékgazdálkodás;koncesszió;Mol Zrt.;

A hulladékgazdálkodás joga 35 évre szól

- A Mol a tényleges koncessziós pályázaton is elindult Magyarország hulladékkezelési jogáért

A nyertes szerződése 35 évre szól, s az állami energiaszolgáltató az időszak első harmadában 50 milliárd forint fölötti beruházási kötelezettséget vállalna, és felvásárolnák még a kukaholdingot is.

Kötelező érvényű ajánlatot nyújtott be a Mol a Magyar Állam által kiírt hulladékgazdálkodási koncessziós pályázatra – tette közzé a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken. A tájékoztatás szerint a hulladékgazdálkodási koncesszió várhatóan 2023. július 1-től lép érvénybe, és 35 éves időtartamra szól. A koncessziós rendszerben évente mintegy 4,5-5 millió tonna hulladék begyűjtése és kezelése valósulhat meg.

A koncessziós szerződés értelmében a nyertes pályázó felel a teljes települési szilárdhulladék-gazdálkodási szolgáltatások megszervezéséért és biztosításáért Magyarországon. A Mol kötelező érvényű ajánlata tartalmazza a kötelezettségvállalást a hulladékkezelési és -begyűjtési rendszer, valamint a hulladékkezelési infrastruktúra fejlesztésére, 50 milliárd forintot meghaladó beruházási összeggel a koncessziós szerződés első tíz évében.

Emellett a cég vállalja évi 100 ezer tonnát meghaladó új, települési szilárd hulladék energetikai hasznosítására alkalmas létesítmény építését a koncessziós szerződés első öt évében, valamint a magyar hulladékgazdálkodási közszolgáltatási rendszer koordinációjáért felelős társaság, a „kukaholding” néven elhíresült NHKV és a települési hulladékgazdálkodási közszolgáltató vállalat, az NHSZ megvásárlását.

Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese közleményében azzal indokolta a cég indulását, hogy „sokéves tapasztalatuk” van: például évente 100-120 ezer tonna saját hulladékot kezelnek, használt gumiabroncsokból gumibitument készítenek, begyűjtik és újrahasznosítják. Most ezt a tudást szeretnénk most kiterjeszteni a koncesszión belüli teljes hulladékgazdálkodásra. Arról a Népszava tavaly szeptemberben adott hírt, hogy a Mol elindult a hulladékoncessziós előminősítési pályázaton.

A 2021-ben is „nyereséges”, köztulajdonú MVM Energetika a folyamatosan beleölt költségvetési százmilliárdok mellett csaknem kétezer milliárd forintos gyorskölcsönre is kényszerült. A fő cél a „rezsicsökkentés fenntartása” volt.