Átmenetileg Észak-Korea vette át az ENSZ nukleáris leszerelési fórumának vezetői posztját - örvendeztette meg olvasóit a BBC. A totalitárius állam annak ellenére kapta meg a pozíciót, hogy jó néhány alkalommal az ENSZ Biztonsági Tanácsa által tiltott interkontinentális ballisztikus rakéták tesztelésével került a nemzetközi hírekbe. A poszt ugyanis folyamatosan váltakozik a tagok között.
A lépés meglehetős kritikát váltott ki a fórum hatékonyságát illetően, Phenjan ugyanis csak a múlt héten több rakétakísérletet hajtott végre Joe Biden amerikai elnök Dél-Koreában és Japánban tett látogatása után. Az akciót követően az ENSZ szigorú szankciókat helyezett kilátásba (persze kétséges, hogy ettől Kim Dzsongun hirtelenjében jobb belátásra térne - a szerk.).
A leszerelési konferenciát évente háromszor rendezik meg az ENSZ genfi központjában. Ez a világ egyetlen állandó testülete, amely a fegyverkezésről és nukleáris megállapodásokról tárgyal, célja a nukleáris fegyverkezési verseny befejezése és az atomháború megakadályozása, igaz, 1996 óta semmilyen figyelemre méltó eredményt nem ért el.
Észak-Korea várhatóan minimum három hétig vezeti a fórumot, csütörtöki nyitóülésén a nyugati államok közös nyilatkozatban ítélték el az autoriter kommunista állam akcióit. Észak-Korea nagykövete ezt nyugtázta, majd megismételte országa önvédelemre vonatkozó igényét, ami szerinte szükségessé teszi a fegyverkezést, ezek után megjegyezte, hogy a globális leszerelésben azért továbbra is nagyon elkötelezett.