Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a hatodik, a gazdasági társaságokat és egyéneket büntető intézkedések alá helyező, olajembargót is magában foglaló szankciós csomagot Oroszországgal és Belarusszal szemben, tekintettel arra, hogy Oroszország továbbra is folytatja az Ukrajna elleni agressziót – közölte jelentette be pénteken a testület.
Ez már a hatodik köre azoknak a büntetőintézkedéseknek, amelyeket az Európai Unió hatályba léptet Oroszországgal szemben Ukrajna február 24-i lerohanásáért és a ma éppen 100 napja tartó háborúért. Nem annyira szigorú, mint amilyennek eredetileg szánták, Orbán Viktor magyar miniszterelnök legalábbis a Kreml érdekeinek megfelelően elérte, hogy a Barátság vezetéken szállított kőolajra ne terjedjen ki a hatálya, és azt is, hogy az orosz ortodox egyház vezetőjét, a háborús uszító Kirill pátriárkát ne szankcionálják.
Teljesítették Orbán Viktor követelését, a háborús uszító Kirill pátriárkát levették az uniós szankciós listárólMegtiltották továbbá minden Oroszországban bejegyzett vállalat számára, hogy számviteli, PR- és tanácsadási szolgáltatásokat, valamint felhőszolgáltatásokat nyújtsanak. Bővítették a polgári és hadászati célra is alkalmas árukra és technológiákra vonatkozó exportkorlátozások által érintett termékek, valamint az azokat előállító szervezetek jegyzékét. A listán jelenleg 80 féle vegyianyag szerepel, amelyek vegyi fegyverek előállítására használhatók.
A határozat szerint ugyanakkor további egyéneket és szervezeteket vonnak a megszorító intézkedések hatálya alá, akik, illetve amelyek felelősek lehetnek az orosz hadsereg által Bucsában és Mariupolban elkövetett súlyos atrocitásokért. A szankciós listán az Ukrajna elleni orosz háborút támogató oligarchák, a Kreml egyes tisztviselői, vezető üzletemberek és családtagjaik, valamint a védelmi célokat szolgáló vállalatok és pénzügyi szervezetek szerepelnek.
Megszületett a megállapodás az olajembargóról, Magyarországgal kivételeznek, kizárják az orosz import nagy részétAz Európai Unió hatodik szankciós csomagja egyebek mellett megtiltja a nyersolaj és egyes kőolajtermékek behozatalát Oroszországból az EU-ba, de átmeneti kivételt biztosít a csővezetéken érkező kőolaj esetében azoknak az uniós tagállamoknak, amelyek földrajzi helyzetük miatt nem rendelkeznek más lehetőségekkel.
Az EU három orosz hitelintézetet zár ki a SWIFT néven ismert globális elektronikus fizetési rendszerből: a Sberbankot, Oroszország legnagyobb bankját, valamint a Moszkvai Hitelbankot és az Orosz Mezőgazdasági Bankot, illetve a fehérorosz Fejlesztési és Újjáépítési Bankot. A szankciós csomag három orosz állami tulajdonú vállalat, a Rosszija RTR, a Rosszija 24 és a TV Centre International szolgáltatási tevékenységét is felfüggeszti az Európai Unió területén, arra hivatkozva, hogy ezeket a platformokat az orosz kormány eszközként használja az információk befolyásolására és az ukrajnai invázióval kapcsolatos dezinformáció terjesztésére.