MÁV;Volán;vezérigazgató;Homolya Róbert;

Homolya Róbert

- Távozik a MÁV-Volán-csoport éléről Homolya Róbert

Belső szakmai források tudni vélik, hogy ki ülhet a legnagyobb állami foglalkoztató vállalat vezérigazgatói székébe.

Június 15-i hatállyal távozik a MÁV-Volán-csoport elnök-vezérigazgatója, Homolya Róbert – közölte szerdán a Technológiai és Ipari Minisztérium, hozzátéve hogy utódjáról később döntenek. Homolya 2018 óta vezette az ország legtöbb – 57 ezer – munkavállalót foglalkoztató vállalatát, s a tárca szerint „irányítása alatt a járványhelyzetben is megbízhatóan működött a vasúti közlekedés”.

A közleményben a minisztérium megjegyezte, a teljes magyar vasúti ágazatot képviselő Hungrail Magyar Vasúti Egyesület vezetésében „a továbbiakban is számít a szakember közreműködésére”, akinek vezetésével indult el a Volánbusz MÁV-csoportba integrálása és a fejlesztések között a Nyugati pályaudvar felújítása.

A jövő terveiről annyit írtak, hogy a kormány több ezer milliárd forintos fejlesztésekre számít a következő időszakban a pályakorszerűsítések, a járműbeszerzések és a kapcsolódó iparfejlesztések terén. Ennél többet írt a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) a Facebook-oldalán, s értesülésük szerint a MÁV-Volán-csoport megüresedő vezérigazgatói székének várományosa Pafféri Zoltán, a Volánbusz jelenlegi elnök-vezérigazgatója lehet.

A távozó Homolya Róbert neve 2018 februárjában az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) egyik vizsgálata kapcsán vetődött fel. A Népszava is beszámolt arról, hogy ügyében – akárcsak korábban a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz is kötődő Elios-ügyhöz hasonlóan – a teljes támogatási összeg visszafizetését javasolták.

Homolya több mint négy éve az akkori Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkára volt. Az OLAF 2010 óta folytatott vizsgálatot ellene, amikor az év júniusa és 2012 májusa között az uniós pénzelosztás csúcsszervezeténél, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ) volt végrehajtási elnökhelyettes. Az uniós szervezet összeférhetetlenséget gyanított: Homolya Róbert ugyanis olyan közbeszerzési tanácsadó cégekben volt érdekelt, amelyek éppen a támogatandó EU-pályázatokat segítették, ezért 3,3 milliárdos támogatást követeltek vissza. Homolya az akkori Hír TV-nek „bagatell” ügyekként említette a kifogásolt projekteket.

System: extraprofit detected.