Vlagyimir Putyin;börtönök;sorozás;orosz-ukrán háború;

- Recseg-ropog a rezsim, saját rendszere sem bírja Vlagyimir Putyin háborúját

Az orosz hadsereg utánpótlási gondjait jelzi, hogy az orosz elnök aláírta a szerződéses szolgálat felső korhatárának eltörléséről szóló törvényt.

Omladozik a Putyin háborúja szempontjából kulcsfontosságú toborzási rendszer. Az orosz hadsereg utánpótlás gondjait jelzi, hogy Putyin szombaton aláírta a szerződéses szolgálat felső korhatárának eltörléséről szóló törvényt. Ugyanezen a napon jelképes tiltakozásképpen egy krími toborzóközpontot gyújtottak fel Molotov-koktélokkal, de erről csak utólag, az ukrán sajtó adott hírt. Amint arról lapunk is beszámolt, az ukrajnai invázió kezdete és az esetleges oroszországi általános mozgósításról szóló hírek elterjedése óta az Oroszország-szerte több toborzóközpontot gyújtottak fel.

A hadsereg utánpótláshiánya olyan nagy, hogy a szolgálatukat már letöltött oroszoknak is egyre nagyobb összegeket ajánlanak fel, ha újra jelentkeznek rövid távú katonai szerződésekre. A The Moscow Times úgy tudja, hogy három hónapos szerződés esetében

havonta több mint 170 ezer rubelt (1 millió forintot) kereshetnek a jelentkezők, ami az orosz átlagfizetés négyszerese. 

De Csecsenföldön az is megtörtént, hogy 300 ezer rubel (1.8 millió forint) első havi fizetést ajánlottak egy magát érdeklődőnek kiadó riporternek.

A rezsim mindent megtesz az utánpótlás érdekében. Ezért törölték el a szerződéskötés felső korhatárát, ezért vonják ki és csoportosítják át Ukrajnába a grúziai szakadár Abháziában és Dél-Oszétiában valamint Szíriában állomásozó katonákat, sőt az afrikai országokban harcoló orosz zsoldosegységeket is. Nyomást gyakorolnak a leszerelőkre is, gyakorlatilag rákényszerítik őket szerződéseik meghosszabbítására.

Recseg ropog a rezsim másik pillére is. Krónikusan túlzsúfoltak lettek Oroszország börtönei, összeomlóban van a büntetésvégrehajtás, írta a Kommerszant orosz lapra hivatkozva a független ellenzéki portál, az emigrációban működő Meduza. A problémát az okozza, hogy már ukrán hadifoglyokat is küldenek vizsgálati fogságba, miközben Putyin elnyomó rendszerének köszönhetően eleve telítettek a börtönök. A helyzet kritikus, a fogvatartottak a földön alszanak, a betegeket sem tudják elkülöníteni – figyelmeztetett az orosz elnöki emberi jogi tanács tagja, Eva Merkacseva. Elmondása szerint a moszkvai fogdák elvben 9 ezer embert tudnak befogadni, de jelenleg több mint 2700 fővel vannak túlterhelve. Merkacseva azt feltételezi, hogy a fogságba esett ukránokat oroszországi fogdákba szállítják, ahol büntetőügyekben emelnek ellenük vádat.

Március közepéig sok orosz városban voltak háborúellenes tüntetések, ahonnan több ezer embert hurcoltak el a rendfenntartók. Az orosz független média több mint hatezer letartóztatottról számolt be március közepéig.

A jelek szerint a rezsim nem szeretné, ha a politikus rövid időn belül szabadlábra kerülne.