Vucic szerint a Gazprommal folytatott további tárgyalások függvényében tudják megmondani a pontos árat, de a jelenlegi számítások szerint ez jelenleg háromszor, télen pedig tízszer lesz kevesebb, mint amennyit Európa többi állama fizet. Belgrád a jelenlegi megállapodás értelmében köbméterenként 270 dollárt utal át a Gazpromnak, ami jóval alacsonyabb a világpiaci árnál. Szerbiának azért volt szüksége új gázmegállapodásra, mert a mostani május 31-én lejár.
Nem kérdés, hogy Szerbia jó üzletet kötött, a Danas című ellenzéki lap azonban felteszi a kérdést: milyen ellenszolgáltatást kell ezért adnia Szerbiának? A jelenlegi geopolitikai helyzetben, az ukrajnai háború árnyékában Oroszországnak az az érdeke, hogy kitartson szövetségese, Szerbia mellett és olyan lépéseket tegyen, amelyekkel Belgrád meggondolná, hogy az Európai Uniót válassza-e Moszkva helyett. Az Unió vezető politikusai azt szorgalmazzák, Szerbia valljon színt és döntse el végre, a Kremlt vagy Brüsszelt választja-e. Vucic azonban közölte, a nyugati országokkal szemben nem vezetnek be szankciókat Oroszország ellen.
A szerb gáz ára tehát egy geopolitikai játszma része. Dusan Janjic, az Etnikai Kapcsolatok Fórumának alapítója a Danasban a díler és a drogfüggő viszonyához hasonlította ezt. „Putyin továbbra is olcsón és a legjobb áron, ad kokaint a kábítószerfüggőnek, hogy függőségi állapotában tartsa” – hangoztatta a szakértő. Hozzátette, „már nem vagyok benne biztos, hogy Vucic vezeti-e Szerbiát, amint abban sem, hogy egyáltalán tudja-e, merre tart az ország". Szerinte Szerbiát az a sors fenyegeti, mint a néhai elnök, Slobodan Milosevic idejében, amikor teljesen elszigetelődött az állam.
Sonja Biserko, az Emberi Jogok Helsinki Bizottságának elnöke szintén a Danasban úgy vélte, ugyan az Európában legalacsonyabbnak számító gázár mindenképpen jó hír az ország polgárainak, de felmerül a kérdés, hogy mit követeltek cserébe. „Erről valószínűleg akkor lesz szó, amikor Szergej Lavrov Belgrádba érkezik” – fejtette ki . Az orosz diplomácia vezetője június 7-én tárgyal a szerb fővárosban.
Vucic egyébként a telefonbeszélgetés során azt is mondta, reméli, hogy mielőbb létrejön a béke Ukrajnában, de Szerbia túl kis ország ahhoz, hogy e tekintetben számottevő lépéseket tegyen.