NATO;Ukrajna;fegyverszállítmány;orosz-ukrán háború;

- A NATO-tagországok nem hivatalosan megállapodtak arról, hogy nem küldenek bizonyos típusú fegyvereket Ukrajnába

Fennáll a veszélye annak, hogy Oroszország hivatalosan háborúba lépésnek értékelhet egyes nyugati harckocsi- és harcirepülőgép-szállítmányokat, és válaszul katonai lépéseket hozhat.

A NATO-tagországok között nem hivatalos megállapodás van arról, hogy nem küldenek bizonyos típusú fegyvereket Ukrajnába – erről számolt be a dpa német hírügynökség.

A dpa szerint ez az Oroszországgal való közvetlen konfrontáció kockázatával áll összefüggésben, amelyet a szövetségen belül a lehető legkisebbre akarnak csökkenteni. Fennáll ugyanis a veszélye annak, hogy Oroszország hivatalosan háborúba lépésnek értékelhet egyes nyugati harckocsi- és harcirepülőgép-szállítmányokat, és válaszul katonai lépéseket hozhat. Ilyen típusú fegyvereket eddig nem is küldtek Ukrajnába.

Siemtje Möller német védelmi államtitkár a ZDF német közszolgálati műsorszolgáltatónak vasárnap nyilatkozva elmondta, hogy a NATO-nál megállapodtak arról, hogy nem küldenek nyugati gyalogsági harcjárműveket és harckocsikat Ukrajnának.

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) parlamenti csoportjának információi szerint a nem hivatalos megállapodásról tudnak Berlinben is. „A védelmi bizottság teljes körű tájékoztatást kapott erről május közepén” – mondta Wolfgang Hellmich, az SPD parlamenti csoportjának védelmi ügyekben illetékes szóvivője a dpa-nak.

Egy NATO-illetékes elmondása szerint a fegyverszállítmányokkal kapcsolatos döntések végső soron a tagállamokra tartoznak. Az országok eddig tartották magukat a nem hivatalos megállapodáshoz egyebek között amiatt is, mert tartanak attól, hogy nem kapnak teljes körű támogatást NATO-partnereiktől egy orosz támadás esetén.

A hírügynökség szerint Lengyelország végül emiatt tartózkodott két hónappal ezelőtt attól, hogy átadja Ukrajnának a MiG-29-es vadászrepülőit.

Tod Daniel Walters, az amerikai hadsereg európai főparancsnoka még márciusban mondta azt, hogy a MiG-29-esek átadása magas kockázattal járhat, mivel Moszkva félreértelmezheti, és a NATO és Oroszország közötti feszültség fokozódásához vezethet.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter korábban azt mondta, hogy Ukrajna Marder típusú gyalogsági harcjárműveket, és lehetőség szerint Leopard harckocsikat is szeretne beszerezni Németországtól. Kuleba azonban a davosi Világgazdasági Fórum keretében tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „nem igazán járnak ehhez közel”. „Megértjük, hogy Németországnak nehezebb, mint másoknak, ezért úgy döntöttünk, hogy »stratégiai türelemmel« követjük ezt a fejleményt” – jelentette ki Kuleba, aki azonban mégis hozzátette: nem érti, hogy miért ilyen bonyolult az ügylet.

Részint Hollandián keresztül érkező, Katarból származó gázzal pótolná energiaszükségletét Csehország, amely egyelőre még teljes egészében Oroszországra van utalva.