Bár Csehországnak Magyarországhoz hasonlóan nincs tengere, s szintén rendkívüli módon függ az orosz nyersanyagoktól, Petr Fiala kormánya hamar a tettek mezejére lépett, s máris fontos döntéseket hozott azért, hogy e tekintetben is eltávolodjon Oroszországtól. A Deník N értesülései szerint Hollandián keresztül kíván gázhoz jutni az ország, s a hágai kormánnyal egy úszó terminál használatáról tárgyal, amely a cseppfolyósított gáz fogadására szolgálna.
A hollandok ősszel már két úszó terminállal rendelkeznek majd, ezek segítségével dolgozzák fel a tengerentúlról érkező földgázt. A Cseh Köztársaságon kívül más államok is pályáznak a használatukra.
Jozef Síkela ipari miniszter, a liberális STAN politikusa az E15 napilapnak adott interjújában megerősítette, hogy a kormány tárgyalásokat folytat az úszó LNG-terminál bérléséről. Mint mondta, három országgal folytatnak erről konkrét tárgyalásokat, Hollandián kívül, Németországgal és Lengyelországgal. Ha a tárgyalásaink pozitívan alakulnának, akkor a következő fűtési szezon kezdetére már ily módon szállíthatnánk a gázt az országba – jelentette ki a miniszter.
Sikela a Deník N-nek ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a hollandokkal folytatott tárgyalások nevezhetőek eddig a legígéretesebbeknek. Olyannyira biztatóak a megbeszélések, hogy a cseh kormány már az esetleges jövőbeli szerződés részleteit dolgozza ki. „A három ország közül, amelyekkel tárgyalásokat folytatunk, Hollandiában már idén elkészül az úszó terminál.” Mint mondta, a holland félnek jelezték, hogy 1-2 milliárd köbméter kapacitásra lenne szükségük.
Természetesen még nem ismerjük a lehetséges szerződés részleteit, így kérdéses az ár. De ha az üzlet a jelenlegi piaci feltételek alapján jön létre, akkor ez nagyszerű hír lenne – vélekedett a cseh lapban Jiri Gavor energetikai elemző. Sikel nem árulta el, melyik országból érkezne a gáz a holland terminálhoz. A Deník N, a Hospodárské Noviny és a Seznam Zprávy azonban úgy értesültek, hogy Prága Katarral folytat tárgyalásokat az LNG-szállításokról. A közel-keleti ország a világ egyik legnagyobb gáz kitermelője.
„A tárgyalások első szakaszában a terminál kapacitásának bérlésével foglalkozunk, a második lépésben pedig arról tárgyalunk, honnan vesszük majd a gázt” – árulta el a Deník N-nek a prágai Ipari Minisztérium (MIT) egy jól értesült forrása. Megerősítette azt is, hogy a kormányzat folyamatosan egyeztet Katarral a gázvásárlásról.
Ha a Cseh Köztársaság 1-2 milliárd köbméter gázhoz jutna Hollandián keresztül, az már jelentős mennyiség lenne.
Csehország tavaly 9,43 milliárd köbméter gázt használt fel, amely teljes egészében Oroszországból származott.
A Hollandián keresztül érkező szállítások így az orosz import 10-20 százalékát helyettesíthetné. „További mintegy 40 százalékhoz a cseh gáztározókon keresztül jutunk, amelyeket gyorsan feltöltünk” – tette hozzá a minisztériumi forrás, hozzátéve, hogy egy forgatókönyv szerint némi gáz Nyugat-Európából is érkezhet. Ha mindezek a tervek valóra válnak, akkor „lassan megközelítjük a teljes gázszükségletünket” – vélekedett a minisztériumi tisztviselő.
A gázt cseppfolyósított formában szállítják a tengeren, ebben a halmazállapotban hatszázszorosára csökken a térfogata, így könnyebben tudják tárolni. Ezt követően már a szárazföldön gáz halmazállapotúvá alakítják át, hogy csővezetéken keresztül szállíthatóvá váljon. Az újragázosítás az LNG-terminálokban történik. Ezeket a partoknál hozhatják létre, vagy speciálisan erre a célra átalakított tartályhajók fedélzetén működhetnek. Ezeket rögzítik, majd a szárazföldi gázvezetékhez csatlakoztatják. Egy szárazföldi terminál kiépítése több évet vesz igénybe, viszont a hajón gyorsabban létesíthetnek ilyen terminált. Hollandia az LNG-kapacitás növelésével egyfajta „gázkapuként” működik majd azután, hogy az uniós tagállamok fokozatosan szakítanak az orosz nyersanyaggal.
Jelenleg a világon mindössze 48 úszó cseppfolyósított gázterminál létezik,
amelyeket FSRU-knak (Floating Storage Regasification Unit) neveznek. Ezek tulajdonosai és bérlői különböző hajózási vagy energetikai társaságok. Április végén a holland állam tulajdonában lévő Gasunie öt évre bérelt úszó terminált a belga Exmar hajógyártó csoporttól, amely az ország északi részén található Eemshaven kikötőjében létesül. Ez évi 4 milliárd köbméter földgáz kezelésére lesz alkalmas, és a hollandok ősszel helyezik üzembe.
Néhány nappal ezelőtt a hollandok újabb szerződést írtak alá, ezúttal az amerikai New Fortress Energy vállalattal. Az úszó terminálját is öt évre bérbe adta Hollandiának, és az újragázosító hajóját is ősszel helyezik üzembe Eemshavenben. A két bérelt terminál teljes kapacitása eléri az évi 8 milliárd köbméter gázt.
Kemény verseny várható
A holland Gasunie sajtóközleményében azt közölte, hogy eddig több mint tizenöt olyan szervezetet regisztrált, amelyek érdeklődést mutattak úszó LNG-termináljainak használata iránt. A Cseh Köztársaságnak tehát erős versenyben kell helytállnia. „Az érdeklődőknek június 10-ig van lehetőségük arra, hogy kötelező érvényű ajánlatot tegyenek” – közölte a holland állami tulajdonú vállalat.