;

miniszterelnök;Egyesült Királyság;Boris Johnson;

- Boris Johnson „alázatosan” halad tovább

Szerda reggel érkezett meg a Downing Street 10.-be a magas rangú köztisztviselő, Sue Gray 60 oldalas összefoglalója a hivatali rezidencián 2020. tavasza és 2021. tavasza között rendezett 16, a járványügyi szabályokat megsértett partiról. A kabinetiroda vezető munkatársa zavarba ejtő részletességgel írja le az eseményeket. Leszögezi, „akármi is volt az eredeti szándék, ami ezeken az összejöveteleken történt, nem feleltek meg az adott időszakban érvényben lévő Covid-szabályoknak”. Sue Gray fehéren feketén leszögezi: „Még a dolgozókra és tanácsadókra nehezedő rendkívüli nyomás figyelembevételével is igaz, hogy olyan viselkedésre derült fény, amely ellentétes az irányelvekkel”. A vizsgált rendezvényeken a kormány vezető tagjai vettek részt, noha meg kellett volna akadályozni ezeket”.

A minden szikársága ellenére drámai irat bepillantást enged a partik titokban tartására tett erőfeszítésekbe is. A sokat emlegetett 2020. május 20-i bulival kapcsolatban például megemlíti: egy tanácsadó WhatsApp üzenetben figyelmeztette Johnson akkori első számú magántitkárát, Martin Reynoldst, vigyázni kell, nehogy a délutáni sajtótájékoztató részvevői észrevegyék a borosüvegekkel sétáló dolgozókat. Több alkalommal is, például a 2020. december 15-i kvíz után, a társaság olyan részeg volt, hogy a józanabbak tanácsát követve a hátsó ajtón hagyta el a Downing Street 10.-et. A jelentésből kiderült, akadt, aki összehányta a híres ház egyik helyiségét. Többször is előfordult, hogy a biztonsági őröket és a takarítókat „elfogadhatatlan” stílusban kezelték. Nem csoda, hogy kitudódott, a 2020. december 18-i karácsonyi ünnepség után, melyen közel 45-en vettek részt, az egyik falon és több, nyomtatópapírt tartalmazó dobozon kiömlött vörösbor nyomait találták meg.

A dokumentum megjelenése és a heti miniszterelnöki interpellációk után a bőrét mentő Boris Johnson állásfoglalásban avatta be a képviselőket a történtek körülményeibe, azok egyéni értelmezésébe, illetve megmagyarázta saját korábbi parlamenti kijelentéseit. Fontosnak tartotta elmondani, hogy „600 nap leforgása alatt egy ötemeletes, a lakásokon kívül 5300 négyzetméteres épületben nyolc eseményen szeghette meg a szabályokat”. Ő maga több alkalommal is perceket töltött csak a rendezvényeken, vagy nem is tudott róluk. A „félreértéseket tisztázandó” ragaszkodott ahhoz, hogy "amikor a Tisztelt Ház előtt korábban kijelentette, mindig is követték a szabályokat és irányelveket, tiszta szívéből így is érezte". Felszólalása végén a kormányfő hangsúlyozta, nem akarja elhárítani magáról a felelősséget, „alázatosnak” nevezte magát és hozzátette: „tanult a leckéből”, amit a hivatali változásokkal és személyzeti cserékkel már bizonyított is.

Az ellenzék vezére nem mutatkozott elnézőnek. Sir Keir Starmer szerint Johnson „teljes megvetéssel sújtotta a közvéleményt. A jelentés kidomborítja a kormányban uralkodó önteltséget és arroganciát”. A Munkáspárt frontembere szerint Johnsonnak távoznia kell, így állítható helyre a kormányfői hivatal méltósága. – Ha a kormány úgy érzi, Johnson dicséretet érdemel, mert a rendőrség szemében csak egyszer sértette meg a törvényt, akkor nagyon alacsonyra helyezi az erkölcsi mércét – tette hpzzá.

A külgazdasági és külügyminiszter az ukrán elnök háborús gyermekáldozatokról és -kínzásokról szóló szavaira reagált.