Kunhegyesen három nappal Szabó András hetvennyolc éves Fidesz-KDNP-s polgármester és 60 évvel fiatalabb, 18 éves párja esküvője után is beszédtéma a házasságkötés. Az észak-alföldi kisvárosban erről diskurálnak az emberek a kínai boltban, pékségben, cukrászdában, teraszokon, sőt még a polgármesteri hivatal lépcsőfeljárójánál is. Rengeteget beszélnek a történtekről és nagyon megosztottak a helyiek. Akadnak, akiket megbotránkoztat a nagy korkülönbség, de sokan – megengedő mosollyal vagy kajánul kuncogva – rávágják, nem látnak különösebb kivetnivalót az esetben. Miközben a nagy korkülönbségről seregnyien nyilvánítanak véleményt, arról – a településen nyílt titoknak számító „részletről” – szinte senki nem ejt szót: a most 18 éves feleség 13-14 éves korában teherbe esett. Amikor erről faggatjuk az ittenieket, a kérdezettek csak vállukat vonják: előfordul az ilyen.
Akadnak aztán a településen sokan, akik a házasságra, a még gyerekként szülő lányra, az egész „felhajtásra” dühösen legyintenek: nem ilyen hírnevet szerettek volna a városuknak, a polgármesternek nem így kellene „népszerűsítenie” Kunhegyest.
– Talán jobb lenne, ha a munkahelyteremtéssel törődne inkább a polgármester, ahelyett hogy fiatal lánykákat vesz nőül
– utal a városvezető egy korábbi, szintén nagy korkülönbséggel kötött frigyére egy középkorú asszony. Majd sorolja, hogy a város határában üresen áll a hajdani BHG és a Videoton épülete is, jó lenne oda termelőcégeket bevonni, hiszen kevés errefelé az álláslehetőség. Mások megjegyzik: ha Szabó András a város dolgait is olyan elánnal intézné, ahogy hajdanán a saját vállalkozását, akkor sokkal jobb lenne itt minden: a politikus Kun Kupa néven pénzdíjas sportversenyeket szervezett, majd az így szerzett vagyont szállodába fektette, amit eladott 2006-ban, amikor először választották polgármesternek.
A polgármester éppenséggel büszke rá, hogy nem a mostani pozíciója miatt, hanem saját erőből lett módos ember. Ezt ő maga mondja az irodájában, ahová bekopogtatunk. Ott találjuk, mert mint kiderül nászútja két napig tartott csupán egy fővárosi wellness szállodában. Először ugyan azzal hárít, nincs miről beszélnie, a házassága magánügy, de aztán néhány mondat erejéig mégis megnyílik. Arról, hogy hogy mióta ismerik egymást feleségével, és miként fordulhatott elő, hogy 13-14 éves lányként teherbe esett, nem beszél. Arról viszont szívesen mesél, hogy nem vágyott „celebségre”, egyszerű vidéki ember, szeret otthon lenni, konyak vagy whiskey helyett pedig inkább sört iszik és pálinkát. Sportos alkat, az volt akkor is, amikor hajdan a helyi Dózsa György Általános Iskolát igazgatta, s később is amikor focicsapatot irányított, vagy a versenyeket szervezte, s most is egy fess, idős ember benyomását kelti lila kockás zakóban, bordó nadrágban.
Szabó András szerint politikai ellenfelei „vertek palávert” az esküvője körül, hiszen a lesifotósok már pénteken megérkeztek, s az sem véletlen, hogy olyan nagy tömeg gyűlt össze a főtéren, ahol a házasságkötés zajlott.
– Negyedik ciklus óta kétharmados többséggel választ meg a város, és ez bizonyára tüskéket hagy azokban, akik az egyharmadhoz tartoznak: ők nem szeretnek engem, nekik semmi sem jó, tehetek bármit, akkor is találnak rajtam fogást. Most épp az esküvőmet. De az én lelkem nyugodt, eddig 15 milliárd forintot hoztam ennek a településnek, mind ott van az épületekben, tornacsarnokban, utakban, járdákban – mondja. Távozóban még fél szemmel látjuk a város vezetőjének hatalmas fehér terepjáróját a hivatal előtt: a parkoló betonján nagy betűkkel ott a felirat, „POLGÁRMESTER”. Saját, fenntartott helye van itt, s büszkén vállalja, ami az övé, az az övé.
A „tökösség” trófeája
„Mindenki háborog, hogy a 78 éves polgármester feleségül vett egy 18 éves lányt. Nem mondom, hogy ideális, de hát felnőtt emberek…Azon viszont senki nem akad fenn, hogy a 18 éves lánynak van egy 4 éves gyereke. Amikor ez a kisgyerek megfogant, akkor a lány 13 éves volt. Ez bűncselekmény, amit üldözni kellene. 4 év alatt senkinek nem jutott eszébe, hogy itt valami nagyon nincsen rendben? Hogy itt megrontottak egy kiskorú lányt, majd cserben hagyták! Mit tett a gyámhatóság, a gyermekvédelem, a családsegítő? És hány hasonló történet lehet országszerte?” – ezt a megjegyzést osztotta meg közösségi oldalán Vásárhelyi Mária szociológus az eset kapcsán.
Ezt emeli ki a történetből Majoros Márta szociálpszichológus is, aki számos kutatást végzett az ország hátrányos helyzetű kistérségeiben:
– Ha túllépünk a bulváron, és némiképp általánosítunk, súlyos társadalmi kérdéseket vethetünk fel a kunhegyesi frigy kapcsán.
Szavai szerint a hírekből egyértelműen kiderült, hogy az ifjú ara korábban szexuális abúzus áldozata lett, hiszen gyerekként ejtették teherbe, nagyjából hetedik osztályos korában.
– Fájdalmasan hiányzik a felvilágosítás, a beszélgetés bizonyos társadalmi rétegekben magáról nemiségről, ezt ez az eset is megerősíti. A mostani házasságkötés elvileg magánügy, törvényes, hiszen két felnőtt korú ember kötötte, de ha mögé nézünk, levonhatunk néhány, a mai társadalmunkra jellemző attitűdöt.
Úgy látja, az egyik ilyen, hogy a fiatal lányok a bizonytalanság, a lecsúszás veszélye, a reménytelennek tűnő munkavállalási és lakhatási lehetőségek elől inkább belemenekülnek egy házasságba, ami egzisztenciális biztonságot adhat nekik. Itt ráadásul – emelte ki – egy lányanyáról beszélünk, aki egyedül nevelte a gyermekét, és jól tudjuk, hogy ez a „státusz” ma Magyarországon a leginkább veszélyeztetett, hiszen jellemzően a legszegényebb réteg tagjai az egyszülős családok.
– Ha egy ilyen ember biztos hátteret remél egy akár tőle jóval idősebb másik embertől, akkor az egyéb szempontok elhalványulhatnak. Hiába az élemedett kor, a polgármestert sokadszorra választják újra, ami szintén sugallhat egyfajta stabilitást, megingathatatlanságot, mintha maga a település is az első számú vezető afféle hitbizománya lenne, akit lám, ki sem lehet mozdítani a székéből – mondta a szakértő. Szavai szerint ha másik oldalról vizsgáljuk a történetet, akkor ki kell mondanunk azt is: a mai Magyarországon bizonyos körökben egyfajta státusszimbólumnak számít, ha egy korosabb férfi csinos, fiatal feleséggel jelenik meg. Hozzátette: hozhatna példákat a celebvilágból, de mindenki ismeri ezeket a történeteket, felesleges neveket említeni. A férfiasságot, tettrekészséget, úgymond a „tökösséget” tanúsítja trófeaként az ilyen jellegű kapcsolat. Majoros Márta végül megjegyezte, hogy a pozitív attitűdöt sem szabad elvetni: elképzelhető a nagylelkűség is az idős fél részéről, akinek nem feltétlenül a testi öröm számít, hanem az, hogy nem kell egyedül lennie, és gondoskodhat valakiről.