Magyarország;Emberi Jogok Európai Bírósága;elmarasztalás;Gyöngyöspata;

- Strasbourg elmarasztalta Magyarországot: a volt polgármester jogalap nélkül „ellenőrizte” otthonaikban a romákat Gyöngyöspatán

A 11 évvel ezelőtti gyöngyöspatai eset miatt az Emberi Jogok Európai Bírósága már másfél milliós kártérítést is megítélt a feljelentést tevőnek. 

A magyar hatóságok megsértették a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) roma származású ügyfelének magánélethez való jogát, amikor az önkormányzat jogalap nélküli ellenőrzést végzett gyöngyöspatai lakosok házaiban – írja a Népszavához pénteken eljuttatott közleményében a jogvédő civil szervezet az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 2022. május 19-én meghozott, Magyarországot elmarasztaló döntéséről. Kiemelték:

A strasbourgi székhelyű bíróság kimondta, hogy a polgármester és munkatársai 2011-ben törvénytelenül léptek be és tartózkodtak a roma származású férfi házában.

A TASZ felidézte, Gyöngyöspata abban az évben szélsőséges csoportok által a helyi cigányság ellen politikai céllal folytatott, a „cigánybűnözés” rasszista teóriáján alapuló megfélemlítő akciók révén vált híressé. Egyik alkalommal Juhász János Oszkár (volt jobbikos) polgármester és munkatársai jogtalanul mentek be roma lakosok házaiba, látszólag méréseket végezni.

Az egyik sértett nem hagyta annyiban a dolgot, és feljelentést tett az önkormányzat munkatársai ellen. Feljelentését elutasította a rendőrség, ezért a TASZ-tól kért segítséget. Mivel a rendőrség és az ügyészség nem foglalkozott érdemben az ismételt feljelentéssel sem, 2013 végén az EJEB-hez fordultak, amely a mostani eljárásban a jogsérelemért 4000 euró kártérítést is megítéltek a férfinak.

A közlemény kitért arra, hogy még mindig előfordul Magyarországon az, hogy polgármesterek durván visszaélnek hatalmukkal és a jogállami kereteket látszólag fenntartva olyan tevékenységet végeznek, amelyre nincs felhatalmazásuk. Példának hozták fel Ásotthalom polgármesterét, aki egyébként még mindig Toroczkai László, a parlamentbe jutott Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselője, egyben frakcióvezetője. Szerintük a politikus „helyi mezőőrökkel együtt, katonainak tűnő ruházatban, felfegyverkezve próbálja »levadászni« az éjszaka közepén a határt jogsértően átlépő embereket”.

Ezek az esetek azért különösen veszélyesek mert a jogállam kereteit feszítik szét. Egy jogállamban az állami szervek csak azt tehetnék meg, amit a törvények számukra megengedne

– húzta alá Sánta Szabolcs Miklós, a TASZ ügyvédje.

A két társaság várhatóan felülvizsgálati eljárást kezdeményez.