Nem nagyon reális, hogy kapunk ajánlatot az Európai Bizottságtól, ezért Magyarország azt javasolta, hogy ha a testület valóban ki akar vetni szankciókat az olajszállítmányokra, akkor azt tegye úgy, hogy kivételt ad a szárazföldi csővezetékes szállítás embargója alól – jelentette be Facebook-oldalán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn az uniós külügyminiszterek brüsszeli egyeztetését követően, amelyen részt vett Dmitro Kuleba ukrán és Mélanie Joly kanadai külügyminiszter is.
Szijjártó Péter szerint az olajszállítmányok nagy többsége Oroszországból Európába hajókon, tengeri útvonalon érkezik, tehát az EB által várt hatást kiválthatná a tengeri olajszállítmányokra kivetett szankció is. Jelezte, hogy amennyiben az Európai Bizottság javaslata mentesíteni akarná Magyarországot a szárazföldi csővezetékes szállítások embargója alól, akkor az már egy olyan előterjesztés lenne, amellyel a miniszteri tanácsülésen is foglalkozhatnának. A hétfői napon azonban sem döntés, sem új javaslat nem született – tette hozzá.
A külügyminiszter megismételte azt a kormányzati álláspontot, amely szerint „nem a magyar emberek okozták ezt a háborút, (…) ezért senki nem várhatja, hogy ennek a háborúnak az árát a magyar emberek fizessék meg”. Megismételte továbbá Orbán Viktor megjegyzését is, hogy a magyar gazdaságra ledobott „atombombával” érne fel jelenlegi formájában a hatodik uniós szankciócsomag. Az Orbán-kormány azt állítja, Magyarország nem tud lemondani az orosz olajról, a technológiai átalakításra pedig több száz millió eurót kellene elkölteni.
Bár az Orbán-kormány és a Mol azt állítja, évek meg sok százmillió dollár kellene az orosz olaj elhagyására, már most is van erre alkalmas finomítónk