választás;Jobbik-Konzervatívok;elnök;tisztújítás;

- Semmi nem ingatta meg Jakab Péter székét, de Szilágyi György nem akar alelnök lenni többé

A Jobbik eddigi elnökét nagy többséggel választották meg újra. Szilágyi György, akinek élettársát a gyanú szerint egy jobbikos politikus próbálta megerőszakolni, visszalépett az alelnöki jelöltségtől.

A nyilvánosság kizárásával rendezte meg szombati tisztújító kongresszusát a Jobbik. Bár a párt még a helyszínt is igyekezett titokban tartani, ez nem sikerült: a rendezvénynek a Városligeti fasor egyik irodaháza adott otthont. Azok a küldöttek, akik időnként kijöttek az utcára, szűkszavúnak bizonyultak. – Nem nyilatkozom, én csak egy kis pont vagyok – mondta egyikük lapunknak.

Volner János, amikor még a Jobbik alelnöke volt, két „kiemelkedően tehetséges fiatalembert” látott a pártban: Jakab Pétert és Stummer Jánost. A sors úgy hozta, hogy a mostani tisztújításon éppen ők ketten pályáztak az elnöki tisztségre. (Akadt egy harmadik aspiráns is, a kevéssé ismert Nagy Rudolf, de neki nem sikerült elegendő jelölést összegyűjtenie.)

Jakab eddig is pártelnök volt. Stummer az előző ciklusban fontos pozíciót töltött be a parlamentben, a nemzetbiztonsági bizottságot vezette. Az áprilisi választáson azonban nem szerzett mandátumot. Jakab Péter elsősorban Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelöltet tette felelőssé az ellenzék vereségéért, Stummer János a Magyar Nemzethez kiszivárgott elnökjelölti szándéknyilatkozatában ellenben úgy ítélte meg, hogy a Jobbik bajban van, változtatni kell a párt politikáján.

Az előjelek alapján aligha lehetett kétséges, ki nyeri az elnökválasztást. Jakab Péter a jelölések közel 80 százalékát kapta. Végül kisebb arányban ugyan, de így is fölényesen, a szavazatok 71,4 százalékával győzött.

A Jobbik tájékoztatása szerint a kongresszuson 245 küldött élt szavazati jogával. A 2020 januárjában tartott tisztújításon, amikor Jakab Pétert először választották pártelnökké, 337 küldött vett részt. 2018 májusában a küldöttek száma meghaladta az 550-et (ez még a pártszakadás, Toroczkai Lászlóék kényszerű távozása előtt történt, ekkor Sneider Tamás lett az elnök).

Miután kiderült az elnökválasztás eredménye, Stummer János elhagyta a kongresszus helyszínét. Lapunknak külön nem kívánt nyilatkozni, egy közleményt küldött. Ebben az áll, hogy a kongresszuson a

„küldöttek többsége nemet mondott arra a programra, amit elnökjelöltként ajánlottam számukra: az önálló, nemzeti alapokon nyugvó politizálásra, az újraértelmezett szövetségi politikára és a szervezeti reformra. A többség döntését természetesen tiszteletben tartom. Politikai pályám folytatásáról a későbbiekben döntök majd.”


Az elnökhelyettes kiléte még kevésbé lehetett kérdéses, a Jakab Péter felkérésére induló Potocskáné Kőrösi Anita volt az egyedüli jelölt. Gyöngyösi Márton, az Európai Parlament képviselője, az eddigi elnökhelyettes, amikor a tisztújítás előtt kerestük, két fő okot említett, hogy miért nem vállalja az újrázást: egyrészt Jakab Péter a közelgő EP-kampányban számít a munkájára, ami egész embert kíván, másrészt az új elnökhelyettesre pártszervezési, pártépítési feladatok várnak, ez pedig magyarországi jelenlétet igényel.

A Jobbik választmányi elnöke marad Szabó Gábor, őt a jobbikos szervezetek 87 százaléka jelölte.

A kongresszus előtt csúnya botrány robbant ki. Pár nappal a tisztújítás előtt a Bors írta meg, hogy egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartott jobbikos rendezvényen a párt egyik politikusa próbálta megerőszakolni Szilágyi György alelnök élettársát. Az eset még tavaly december történt, a cikk szerint minderről Jakab is tudott, de ő sokáig próbálta eltussolni az ügyet. A sértett végül feljelentést tett, a szexuális erőszak kísérletével vádolt politikus tagad. A Jobbik sajtóosztálya közölte: „a cikkben állított hazugságokkal szemben a valóság az, hogy a Jobbik és annak etikai és fegyelmi bizottsága az ügy kivizsgálását a beadvány megérkezése után azonnal elindította, és erről a beadványozót is értesítette”.

Szilágyi sem várta meg a szombati kongresszus végét, pedig eredetileg úgy volt, hogy elindul az alelnöki választáson. A kapunál várakozó újságírónak azonban bejelentette, hogy visszavonta alelnöki szándéknyilatkozatát, és maga helyett Ander Balázst ajánlotta a küldöttek figyelmébe.

Kérdésünkre Szilágyi elmondta, hogy a zaklatásos ügy konkrétan nem jött elő témaként a kongresszuson, de fenntartja állítását, hogy Jakab végig tudott a történtekről, és úgy nem tett semmit.


Szilágyi hangsúlyozta, hogy nem kell hallomásokra hagyatkoznia: „azért tartom fenn ezt az állításomat, mert én magam közöltem vele”. Arra a kérdésünkre, hogy a kongresszuson, ha plénumon nem is, Jakabbal folytatott négyszemközti beszélgetésen előkerült-e az eset, Szilágyi György megjegyezte, hogy hónapok óta nem folytat négyszemközti beszélgetést a pártelnökkel. Egyetlen találkozójuk volt, amikor az etikai vizsgálat elindult. Az egyórás találkozó „nem baráti hangnem zajlott”. Máskülönben – ismételte meg a pártelnökben csalódott Szilágyi – „hónapok óta nem beszélgettünk, most sem váltottunk szót”.

Alelnökök

Ander Balázs a szavazatok 87,3 százalékával lett alelnök, őt követi Z. Kárpát Dániel (63,5 százalék), Lukács László György (57,2 százalék), Dudás Róbert (55 százalék), Kvárik Anita (50,4 százalék) és Magyar Zoltán (49,6 százalék).

Nem számított a hatalmas választási vereség, amelybe a párt a hatpárti ellenzéki szövetség tagjaként futott bele.