veszteség;OTP;kamatemelés;uniós pénzek;orosz-ukrán háború;

- Alaposan odavágott az OTP-nek a háború

Mindkét országban külön-külön leánybankkal bír a bankmulti, de magyarországi anyabank számai sem lettek a legfényesebbek.

Az első negyedévben 33,4 milliárd forintos veszteséget hozott össze az OTP csoportszinten. Az eredmény némileg meglepte a piacokat, ezt jelzi, hogy a bankrészvény árfolyama a pénteki nyitásban 10015 forintig esett, de a nap végén is mínuszban volt. Az első negyedéves veszteség oka az orosz-ukrán háború, mindkét országban külön-külön leánybankkal bír a bankmulti, de magyarországi anyabank számai sem lettek a legfényesebbek.

Az első negyedévben mind az orosz, mind az ukrán leánybank működése rendben volt, ám a jövőben várható veszteségek miatt céltartalékokat képzett az OTP mind a két relációban, és végül is ezen tartalékképzések és leírások húzták le a bank eredményét. Vagyis a helyzet nem olyan rossz, mint ahogy elsőre látszik, sőt a jó hír az, hogy az orosz és az ukrán leánybankkal kapcsolatban várható összes veszteséget leírta a bank vezetése, igaz, Ukrajnában nagyobb a bizonytalanság, így ott még keletkezhetnek nem várt károk – magyarázta az eredményt Bencsik László az OTP Nyrt. vezérigazgató-helyettese a cég sajtótájékoztatóján.

Az ukrajnai háború gazdasági hatásai eltérő mértékben érintették a bankcsoport leányait: a szerb, bolgár, horvát, szlovén bank nagyon jól teljesített. A hazai OTP-ről ugyanez nem mondható el, a magas kamatkörnyezet, sőt a kormány év eleji választási osztogatásai is visszavetették a bank működését. Ugyanis a lakosságnak nyújtott extra támogatásokból az OTP ügyfelei előtörlesztették hiteleiket, így az a furcsa helyzet állt elő, hogy bank lakossági hitelállománya nem nőtt, mégpedig egy a bank főként a hitelezésből él. Az OTP ráadásul nagyon komoly magyar államkötvénypaketten ül – a teljes állomány 3600 milliárdra rúg -, amit még 2,9 százalékos átlagos hozamszinttel vett, ma viszont ugyanezek a hozamok 6-7 százalékon vannak s ez sem növelte a nyereséget. Az OTP szempontjából a kamatstop is veszteséget termel, hisz miközben a forrásoldalon nőnek költségek, azt a hitelekben nem tudja érvényesíteni.

Bencsik László szerint ezzel együtt a bank idén 10 százalékos hitelnövekedésre számít csoportszinten, az ukrán és orosz leány nélkül, és azzal számolnak, hogy magyar bank jövedelmezősége is jobb lesz a következő hónapokban, mint az első negyedben. Ehhez nagy segítséget jelentene az országkockázat és a magas kamatszint csökkentése, aminek záloga költségvetés konszolidálása és az Európai Unióval való gyors megállapodás, valamint a támogatások folyósítása lenne – mondta Bencsik László. Ha ezek megvalósulnának, akkor mind a magyar gazdaság, és azon belül az OTP gyors növekedésre lenne képes, ugyanis a bankrendszerben nincsenek belső kockázatok – tette hozzá a bankár. Ugyanakkor a jövőbeni eredményességet csökkenti az a 28 milliárd forint, amit az OTP-nek kell befizetnie a Sberbank csődje miatt a betétbiztosítási alapba, de a várható bankadó sem tesz jót a növekedésnek. 

 A szakma a támogatások folytatását szorgalmazza.