Az elmúlt két covid-sújtotta év kivételével 2004 óta minden évben átadták a Fedél Nélkül utcai lap pályázatára beküldött művek közül az év legjobb alkotásainak járó díjat, mely a honorárium mellett szakmai elismeréssel ajándékozza meg a nyerteseket. Az alkotók története sokszor meglepő: van, aki több diplomával rendelkezik, de valamikor kisiklott az élete; van, aki az utcai lap szerkesztőségében dolgozik vagy terjesztő és van, aki többedjére kap díjat, de sosem jelenik meg az átadón.
Nem is gondolnánk, milyen fontos az utcán rekedt vagy nehéz helyzetbe került emberek számára a művészi önkifejezés: az egzisztenciális leépülés ugyanis nem feltétlenül jár együtt szellemi leépüléssel. A Fedél Nélkül lap hitvallása szerint a nehézsorsú emberek szócsöve, lehetőséget teremt azok számára, akiknek talán egyetlen, önrombolástól mentes menekülőútja a művészet.
Az Év Alkotása díjat vers, próza és kép kategóriában adják át, a képzőművészeti alkotásokat egy háromtagú zsűri (Balogh Tibor, Szász Lilla és Eifert János) bírálta. Az Év Képe díjat Kovács Béla kapta rajzáért, emellett a kivetítőn megjelentek egyéb munkái is, a Háború és béke karakterei ihlették meg. A közönségdíjat felesége, Juhász Ibolya kapta festményéért. Az alkotásokat Eifert János zsűritag értékelte, kiemelte a háborús tematikát. A házaspár nem jelent meg a díjátadón.
Az irodalmi zsűri tagjai rendszerint elismert kortárs szerzők, idén a tagok Tóth Krisztina, Garaczi László és Németh Gábor voltak. Garaczi László elmondta „örökös meglepetés ér, amikor Fedél Nélkülben szereplő műveket olvasom, lenyűgöz ezek sokszínűsége és színvonala”. Szakmai különdíjban részesült a számtalan művésznévvel rendelkező Bursztyn Budapeszt Bernstein Emil, aki Táj című verséért kapta az elismerést. Tóth Krisztina a szerző rafinált szövegalkotását méltatta. A 2021-es év prózája és közönségdíjasa A halál mosolya című rövidprózai írás lett, szerzője Buksika (Elekes Ágnes). A mű egy kórházi jelenetben ábrázolja groteszk kabarévá formálva egy végstádiumban lévő ember halálát, a szerző elmondása szerint személyes élményből dolgozott. Az év közönségdíjas verse Németh Anikó „Ködmadár” Pepita című költeménye, az Év Verse a Hágyépé álnevű szerző műve lett. Hágyépé többször kapott díjat, mindig kiemelték munkásságát, mégsem jelent meg az eseményen, erről Németh Gábor azt mondta: „egy álnév mögé bújás, majd a kapott díj át nem vétele egyenlő az egó kiradírozásával”.
A nyertes alkotásokat Pokorny Lia, Lengyel Tamás és Libor Laura adták elő, a szövegek sokfélesége mellett is feltűnő volt, mennyire központi téma a hatalom, a csalás, ugyanígy gyakorta visszatérő elem a hamis győzelem mámora. Utcán látott és hallott történetek, plakátüzenetek lenyomata és a múlt emlékei, régi filmekből vett pillanatok határozzák meg a Fedél Nélkülben megjelenő szerzők írásait és képeit, áthatja őket a lemondó fekete humor, és az "egó kiradírozottsága".
Több ezer mű
A Fedél Nélkül kéthetente megjelenő utcai lap nehéz helyzetben lévő és hajléktalan emberek alkotásain keresztül kívánja felhívni a figyelmet a fedél nélküli létre. A lap szerkesztői állandó kapcsolatban állnak az ország hajléktalanellátó intézményeivel keresve az új alkotásokat, tehetségeket. A Fedél Nélkül honlapján fellelhető alkotói archívumban több ezer mű található.