;

József Attila;

- József Attila-konferencia Kolozsváron

A rendezvény a nagy magyar költőt európai távlatban értékelte, s ezen belül közép-európai kontextusba helyezte. 

A József Attila Társaság fontos törekvése, hogy József Attila-konferenciáit évente lehetőség szerint szomszédos országok magyar kisebbségi szakembereivel közösen szervezze meg. Idén a tanácskozást Egy (közép)európai… – József Attila és a romániai kultúrák címmel rendezték meg Kolozsváron április végén. Tverdota György, a József Attila Társaság elnöke lapunknak arról számolt be, hogy a rendezvény jelentőségét fokozta a történelmi pillanat drámaisága. A szomszédban dúló háború, a határok gyakori és fenyegető lezárása a járvány terjedése miatt nem szegte kedvét sem a vendéglátóknak, sem a vendégeknek, hogy érvényt szerezzenek József Attila figyelmeztetésének: „A harcot, amelyet őseink vivtak, / békévé oldja az emlékezés / s rendezni végre közös dolgainkat, / ez a mi munkánk; és nem is kevés.”

A rendezvény a nagy magyar költőt európai távlatban értékelte, s ezen belül közép-európai kontextusba helyezte. A megfelelő megalapozás érdekében Gyáni Gábor akadémikus társadalomtörténeti szempontból felvázolta a költő működésének történeti hátterét. A hely szellemének megfelelően, nagy hangsúlyt kaptak József Attila erdélyi irodalmi kapcsolatai és életművének romániai recepciója. Az elemzések középpontjában leggyakrabban a nagy történetfilozófiai óda, A Dunánál állt. A konferencia horizontját a Kárpát-medence más irányaiban is igyekeztek tágítani Gál Jenő, a prágai Károly Egyetem nyugalmazott tanszékvezető professzora meghívásával és Berkes Tamás cseh irodalmi összehasonlító tárgyú előadása révén. Kántor Lajos korábbi években elért eredményeit folytatva, az erdélyi magyar szakemberek (Markó Béla, Berszán István, Cseke Péter, Berki Tímea, Bányai Éva, Balázs Imre József) tevékenyen részt vettek a konferencia programjában.

Külön alkalom adódott arra, hogy mai irodalmunk erdélyi és magyarországi jeles képviselői József Attilának élő költészetünkben való jelenlétéről valljanak. Mind a konferencia, mind az irodalmi est élénk érdeklődést váltott ki a kolozsvári magyar közönségben, sikert aratott az egyetemista fiatalság, valamint a tanári, értelmiségi körökben - jegyezte meg Tverdota György. 

A program résztvevői számára bebizonyosodott: József Attila öröksége Erdélyben, valamint a szomszédos országokban, épp olyan elevenen él, mint az anyaországban. Jóleső érzéssel tapasztaltuk, hogy az előadók és a hallgatóság teljes gondolati egyetértéssel idézték föl a két világháború közötti korszak nagy humanista, baloldali, európai elkötelezettségű költőjének alakját és teljesítményét  - tette hozzá a József Attila Társaság elnöke.

A nemzetközi építészet legmagasabb kitüntetését a Pritzker Építészeti Díjat a műfaj Nobel-díjának is hívják. Idén egy afrikai születésű Németországban élő alkotó, Diébédo Francis Kéré kapta meg.