Volodimir Zelenszkij ukrán elnök westminsteri digitális felszólalását, majd Boris Johnson áprilisi kijevi látogatását követen kedden ismét a brit kormányfőn volt a sor, hogy bizonyítsa az ukrán ügy iránti elkötelezettségét.
Johnson, aki az orosz invázió kezdete óta heti rendszerességgel folytat telefonbeszélgetéseket Zelenszkijjel, videóüzenetben fordult a Verhovna Radához. Nagyra értékelte, hogy a kijevi nemzetgyűlés ugyanúgy folyamatosan ülésezik az orosz támadás óta, mint tette a westminsteri parlament a második világháború idején. A brit nagykövetség újranyitásával egybeeső beszédben Johnson megemlítette, mennyire büszke a szigetország a két nemzet barátságára. Hozzátette, hogy "Ukrajna legfényesebb óráját, történelme hősies fejezetét éli át, amikor szertefoszlatta Putyin elnök legyőzhetetlenségének mítoszát". Szerinte "a gyermekek és unokák is elmondhatják majd, hogy az ukrán nép megtanította a világnak, az agresszor által kifejtett brutális erő mit sem ér a szabadságukért küzdő emberek erkölcsi fölényével szemben". A kormányfő legfontosabb mondandója így szólt: "Ukrajna győzni fog, Ukrajna szabad lesz". Becsületesen beismerte, hogy barátai cserben hagyták az országot a 2014-es támadás után, amikor nem vezettek be szankciókat Putyinnal szemben.
Minden szónoki gesztusnál fontosabb lehet Zelenszkij számára az a 300 millió fontot (közel 137 milliárd forintot) érő védelmi csomag, amelyet az Egyesült Királyság bocsát Ukrajna rendelkezésére. A segítség részét képezi több mint egy tucat különleges személyi védelmi jármű, átalakított Toyota Land Cruiser. Ezeket a kelet-ukrajnai polgári tisztviselőknek szánják, illetve alkalmasak civilek kimentésére a veszélyes zónákból. A friss fegyverszállításhoz tüzérségi célok meghatározásához használható radarrendszerek, több ezer, éjjellátó berendezés, GPS-zavaró technológia, radarelhárítók és logisztikai támogatást nyújtó, nehéz teherszállító drónok is tartoznak. A brit kormány a csomag tartalmát az ukrán fél által megfogalmazott igényeknek megfelelően állította össze.
Boris Johnson nem úszta meg kritika nélkül a parlamenti üzenetet és a felajánlásokat. Két nappal a kulcsfontosságú helyhatósági választások előtt az ellenzék és a média is bírálta az időzítést, A kormányfő államférfiúi pózolása szerintük kitűnően szolgálja a figyelem elterelését a partygate-ről, az elmúlt napokban napvilágra került, a Konzervatív Pártot besározó erkölcsi botrányokról, nem is beszélve a meredeken emelkedő inflációról és a megélhetési válságról.