Egyesült Államok;Legfelsőbb Bíróság;abortusztilalom;

- Abortuszbotrány Amerikában: a kiszivárgott döntéstervezet lehetővé tenné a terhességmegszakítás akár teljes tilalmát is

Hétfő este jogi bomba robbant Washingtonban. Abortuszellenes, illetve a nők önrendelkezési jogát pártoló tüntetők szállták meg a legfelsőbb bíróság épülete előtti teret, keddre pedig országszerte pró és kontra demonstrációkat hirdettek, miután kiszivárgott egy nyárra tervezett döntés tervezete. 

A Politico birtokába jutott 98 oldalas dokumentum – ha ebben a formában fogadják el - eltörli a taláros testület által 1973-ban, a híres Roe kontra Wade ügyben hozott ítéletet és lehetővé teszi a terhességmegszakítás szigorú korlátozását, sőt, akár teljes tilalmát.

A többségi véleményt a konzervatív Samuel Alito bíró fogalmazta meg és a hírek szerint legalább négy társa egyetért annak lényegével, míg a George W. Bush elnöksége idején megválasztott John Roberts legfelsőbb bírósági elnök álláspontja még ismeretlen. A kilencfős testületben 6:3 arányú konzervatív többség alakult ki, miután a republikánusok a szenátusban előbb megtagadták Barack Obamától a jelölés jogát, majd Donald Trump elnöksége idején három új tagot is választottak.

A mostani döntésre egy Mississippi államban elfogadott, a terhességmegszakítást csak a 15. hétig engedélyező törvény nyújt alkalmat. Szakértők szerint a február 10-én keltezett tervezet még sokat változhat, bár a lényeget illetően alighanem meg fogják szavazni. Az ötven tagállamból legalább 22-ben van már bekészített, elfogadott, csak a legfelsőbb bíróság zöld lámpájára váró törvény. Ezek között van, amelyik teljesen megtiltaná, még nemi erőszak, vérfertőzés vagy az anya életének veszélyeztetése esetén sem engedélyezné az abortuszt. Más államok irreálisan rövid határidőt szabnának, például csak a terhesség hatodik hetéig engedélyeznék az eljárást, amikor a nők jelentős része még nem is tud az állapotáról.

 A jobboldalon már nyíltan beszélnek róla, hogy a kongresszusi többség és a Fehér Ház újbóli megszerzése esetén szövetségi törvénnyel az Egyesült Államok egész területén teljes abortusztilalmat vezethetnek be.

Az amerikai jobboldal évtizedek óta, tudatosan készül erre a helyzetre, amihez az egyes államok törvényhozásának elfoglalásán és a legfelsőbb bíróság többségének megszerzésén keresztül vezet az út. A mesterterv lényege az, hogy az abortuszt vallási okokból ellenző hívők maximális mozgósításával ragadják meg a politikai hatalmat, de legalábbis fékezzék a liberális oldal térnyerését. Ennek érdekében alapítványokat, elemző intézeteket, lobbicégeket és akciószervezeteket hoztak létre, amelyek mögött óriási tőkeerővel álltak a „hagyományos” konzervativizmusban, azaz a teljesen szabad piacban, az alacsony adókban és az állami szabályozás korlátozásában érdekelt milliárdosok, például Sheldon Adelson Las Vegas-i kaszinókirály vagy az olajiparban utazó Koch-dinasztia. Az abortusztilalom tehát, bár a vallásos tömegek ezt feltehetően nem látják át, nem végcél, csak eszköz. 

Ha itt sikerül áttörést elérni, akkor olyan újabb „kulturális” ügyek kerülhetnek előtérbe, például a fogamzásgátlás vagy a melegházasság.

Külön botrány a botrányban az, hogy a tervezet kiszivárgott. Ez az első eset, hogy egy ekkora horderejű társadalmi kérdésben nem sikerült titokban tartani a várható döntést. Első látásra az tűnik logikusnak, hogy a döntés ellenzői közül kerülhet ki a dokumentum kiadója, aki így akar mozgósítani az ellenállásra, de van olyan feltételezés is, hogy a skandalummal pont a lényegről akarják elterelni a figyelmet. Az FBI mindenesetre nyomozni fogja, hogy ki adta ki a tervezetet a sajtónak.

A novemberi félidős választások előtt az abortuszvita elvben a most hátrányban lévő Demokrata Pártnak jönne jól – a felmérések szerint a lakosság jó kétharmada ellenzi a teljes tilalmat. Ugyanakkor kérdés, hogy a júliusra tervezett döntés mennyire fogja mozgósítani az egyelőre inkább az infláció és a magas benzinár miatt mérges szavazókat. A szülőkorú nőket persze jobban, az idősebbeket és a férfiakat azonban várhatóan kevésbé. 

A keddi plenáris vitában sürgették a tárcavezetőkből álló grémiumot, hogy lépjen a gázra, mert Magyarországon továbbra is súlyos támadások érik a jogállamisági és demokratikus értékeket.