A V. Roma Hősök – Nemzetközi Roma Színházi Fesztivál előkészítő programjaként workshopot tartottak a Goethe Intézetben Mit ér a színház, ha roma? címmel. A nyitott szakmai beszélgetésen kulturális szakírók és színházi alkotók vettek részt.
Balogh Rodrigó és Illés Márton, a Független Színház vezetői interaktív beszélgetésre hívták a jelenlévőket. A felvetett kérdések a kisebbségi kultúrát helyezték középpontba, elsősorban a roma színház mibenlétét és jövőjét érintették: Társadalmi ügy-e a roma színházi előadás vagy illeszkedik a színházi sztenderdbe? Hogyan tudjuk a művészet által elérni a többségi társadalmat? Mi az előnyösebb, ha a kisebbség tagjai készítenek előadást, vagy ha maga a produkció foglalkozik a kisebbséggel?
A Független Színház Magyarország 2007 óta működő, társadalmi kérdésekre reflektáló, azokat fókuszba helyező szervezet, hátrányos helyzetű roma és nem roma fiataloknak tartanak művészeti foglalkozásokat, melyek során előadások születnek. Projektjeikkel részben az a céljuk, hogy minél többen megismerjék a roma színház sokszínűségét.
Egyáltalán, mi az a roma színház? – tette föl a kérdést Balogh Rodrigó, aki röviden felvázolja a roma színjátszás múltját és kortárs képviselőit, Magyarország kapcsán Csemer Géza, Jónás Judit és Nyári Oszkár nevét említi, ők is roma hősöknek számítanak. Európa-szerte több roma kőszínház és társulat működik, közös értékrendjük és összefogásuk jeléül jött létre az Európai Roma Színházi Hálózat, melynek képviselői a májusi nemzetközi fesztivál első napján közös kiáltványt fognak megjelentetni számos, létüket és működésüket meghatározó kérdés kapcsán.
Az eseményekhez kapcsolódóan hamarosan elérhető lesz az interneten a Roma Heroes – Digital Collection of European Drama and Theater digitális gyűjtemény, mely több európai ország roma színháztörténeti összefoglalóját tartalmazza. Az angol nyelvű weboldalt a workshopon ismertették.
A beszélgetést szintén vezető Herczog Noémi színikritikus végül szakmai kérdések mentén kezdeményezett beszélgetést. A roma színház egzotikuma a szokatlan történetmesélésben, a merőben más világnézetben rejlik; érdemes nyitottan hozzáállni a közelgő fesztivál produkcióihoz, mindemellett fontos az alkotók számára az objektív kritika. Másfajta közlési minőségről kell gondolkodnunk, de, ahogy a jelenlévő Gabnai Katalin kritikus, drámapedagógus megjegyzi: „minden értékes, ami mögött igazi szándék van”.
Az V. Roma Hősök – Nemzetközi Roma Színházi Fesztiválnak az RS9 Színház ad helyet. A fesztivál hagyománya szerint roma szerzők által írt, hiteles történeteket mutatnak be romákról. A május 5-től 9-ig tartó fesztivál idei témája a család, a látható öt produkció is ezt járja körül. Konfliktusokkal teli családi történeteket visznek színre, a fesztivál mottója ehhez idomul: "Családok és harcok". Az ötnapos eseményen egy cseh, egy ír, egy szlovák és két magyar darabot láthat a közönség.