üzemanyag;benzin;kőolaj;olaj;benzinár;olajár;

- Esik az olajár, a benziné nő

Hétfőn az olaj tőzsdei ára erőteljes esést mutatott, miközben az oroszok és az ukránok változatlanul pusztítják egymás létesítményeit.

Tegnap két hetes mélypontjára, kereken száz dollár közelébe esett az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti jegyzésára. A kurzus a múlt hét végén 110, az elején pedig még 115 dollár körül járt. A piac szakértők szerint a shanghai Covid-karantén okozta kínai gazdasági lendületvesztéstől, valamint amerikai kamatemeléstől tart. Mindemellett általános vélemény, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás tartja immáron közel negyed éve száz dollár felett a nyersolaj piaci árát.

A hazai piaci üzemanyagárakon egyelőre nem érződik az esés. A Holtankoljak.hu tudósítása szerint szerdától a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 3 forinttal emelkedik, míg a gázolajé nem változik. Az ebből levezetett, a 480 forintos árkorlát miatt lényegében csak elvi, piaci benzin-átlagárat a tarifaösszehasonlító oldal literenként 591 forintra teszi. A nagyobb tehergépjárművek esetén immáron kötelező, átlagos piaci gázolajár pedig a honlap számításai szerint 674 forint. Igaz, az olajáresést erősen tompíthatta a forint dollárhoz viszonyított, erőteljes tegnapi gyengülése. Ez az autósok szempontjából csak annyiban érdekes, hogy a kormánynak hamarosan döntést kell hoznia a jelenleg május 15-ig érvényes, 480 forintos üzemanyag-árkorlát további negyed éves meghosszabbítása, avagy megszüntetése tárgyában. Az újrázó Fidesz-KDNP-kabinet tagjai – így Orbán Viktor – az elmúlt hetek során többször is érzékeltették, hogy az árstop „bevált” mint inflációmérséklő eszköz. Igaz, a kormányfő a hosszabbításról csak feltételes módban beszélt. Az iparági szervezetek szerint ugyanakkor az intézkedés – különösen jelen formájában – aránytalanul jelentős anyagi és szállítási terheket ró az üzemanyag-nagy- és kiskereskedőkre. Így elsősorban az árstop – akár fokozatos – kivezetését, ellenkező esetben pedig a részletszabályok átgondoltabb módosítását javasolják.

Az Unió Oroszország elleni „okos” olajkereskedelmi korlátozásokon gondolkodik - közölte Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő a német Die Weltben hétfőn megjelent nyilatkozatában. Központi szándék, hogy az intézkedés több kárt okozzon Moszkvának, mint az európai vevőknek. Bár részleteket nem közölt, szakértők fokozatos bevezetésre, illetve részleges vámra számítanak.

Tegnap egyébként az orosz hadsereg megsemmisítette az ukrán Kremencsukban található olajfinomító üzemanyag-előállító és tároló létesítményeit, miután – egyelőre tisztázatlan körülmények között – tűz ütött ki az Ukrajnával határos Brjanszk megye hasonló nevű városának kőolajtárolójában.

A februári választási osztogatás szétzilálta a költségvetést, a költekezés nem folytatható tovább. Az áremelkedések segítséget jelenthetnek a kormánynak.