;

börtön;Nikola Gruevszki;Észak-Macedónia;

Nikola Gruevszki 2018 októberében Szkopjéban

- Még hét évre ítélték sikkasztásért és pénzmosásért a Magyarországon politikai menedékjogot szerző Nikola Gruevszkit

Sikkasztásért és pénzmosásért még hét év fegyházra ítélte egy szkopjei büntetőbíróság Nikola Gruevszkit, az akkor még Macedónia, jelenlegi Észak.-Macedónia volt kormányfőjét – derül ki a Balkan Insight cikkéből.

A Magyarországon 2018-ban politikai menedékjogot szerző politikus a vád szerint még miniszterelnökként, 2006 és 2012 között 1,3 millió eurónak megfelelő macedón dénárt sikkasztott pártja, a kormányzó VMRO-DPMNE által gyűjtött adományokból, hogy aztán egy Belize-ben működő offshore cégen át 2012-2013-ban tisztára mossa a pénzt, és Szkopjéban és máshol vásároljon belőle néhány frekventált helyen fekvő építési telket, illetve luxuslakást.

Nikola Gruevszkit öt társával állították a törvény elé, Egyikük az unokatestvére, Saso Mijalkov, a titkosszolgálat egykori első embere volt, akit egy év három hónap börtönre ítéltek, a prominens üzletember Orce Kamcev egy évet, Nikola Gruevszki házassági tanúja, Risto Novacevski és Nenad Josifovic üzletember két év felfüggesztetett kapott. Vádlottak padján ült Orce Kamcev édesanyja, Ratka Kamceva is, de az ő ügye elévült, végül nem ítélték el.

Sašo Mijalkov 2021 februárjában a bíróság előtt

A 2006 és 2016 között regnáló, Orbán Viktorral is jó viszonyt ápoló Nikola Gruevszkit 2018 októberében ítélték Észak-Macedóniában két év letöltendő börtönbüntetésre, miután kiderült, hogy állami pénzen (átszámítva körülbelül 190 millió forintért) vásároltatott magának egy páncélozott luxuslimuzint. Miniszterelnöksége idején a titkosszolgálat tömegesen hallgatott le észak-macedón állampolgárokat, köztük Nikola Gruevszki politikai ellenfeleit. Állítólag az ország minden századik lakója a célkeresztbe kerülhetett, mintegy 20 ezer ember lehetett érintett az illegális megfigyelésekben. A volt kormányfő pártját 2017-es parlamenti választáson megverték Zoran Zaev szociáldemokratái, ő maga pedig 2018-ban pedig magyar diplomáciai segítséggel menekült el a két év letöltendő börtönbüntetés elől. Ez úgy nézett ki, hogy az észak-macedón fővárosból, Szkopjéból először Albániába ment személyi igazolványával, majd a fővárosban, Tiranában lévő magyar nagykövetségen jelezte, hogy Magyarországon menedékjogot akar kérni. Akkori montenegrói rendőrségi közlésekre hivatkozva a Deutsche Welle írta meg, hogy Nikola Gruevszki két magyar diplomata, a Tiranában szolgálatot teljesítő Kulcsár Antal konzul és Várfalvai Csaba gazdasági felelős társaságában Bozjénél lépett be Montenegró területére, aminek a fővárosából, Podgoricából egy olyan nagykövetségi autó vitte el a szerb határig, amiben rajta kívül Császár Zoltán, a podgoricai magyar nagykövetség első beosztottja és Félegyházi Csaba konzul ült.

2018 novemberében aztán mindössze egy hét kellett ahhoz, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) döntsön a kétéves börtönbüntetés elől menekülő macedón exkormányfő menedékjogi kérelméről. Nikola Gruevszki pedig úgy kapta meg a menedékjogot, hogy az ilyen rövid idő alatt megszülető döntések szinte mindegyike elutasítást jelent.

Az is egyre nyilvánvalóbb, hogy ez még csak a kezdet.