;

béketárgyalás;Ukrajna;Vlagyimir Putyin;Alekszandr Lukasenka;orosz-ukrán háború;

- Putyin halottnak nevezte a béketárgyalásokat, meggyőződése, hogy sikerrel jár az Ukrajna elleni „különleges katonai hadművelet”

Az orosz elnök szerint Kijev "eltért mindattól", amiben megállapodott az orosz és az ukrán fél. Ukrajna vizsgálja, hogy az orosz csapatok által körülzárt Mariupol kikötővárosért folytatott harcban vegyi fegyvereket vetettek-e be.

Korábban brit és amerikai részről olyan jelentések láttak napvilágot, amelyek szerint Oroszország már „vegyi harci anyagokat” is bevethetett a harcok sújtotta kikötővárosban.

„Az előzetes adatok alapján feltételezhető, hogy foszfort tartalmazó vegyületről lehet szó” 

– közölte Hanna Maljar ukrán védelmi miniszterhelyettes a kijevi televíziónak. Végső következtetéseket csak később lehet levonni, tette hozzá. Nem tett említést arról, milyen fegyvereket használtak.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn hívta fel a figyelmet a világszerte tiltott fegyverek esetleges alkalmazására. Liz Truss brit külügyminiszter a hét elején azt mondta, Nagy-Britannia partnereivel együttműködve ellenőrzi azon jelentéseket, amelyek szerint az orosz erők vegyi anyagokat vetettek be a Mariupol elleni támadás során.

Oroszország korábban azzal vádolta Ukrajnát, vegyi fegyverek bevetésére készül. Az orosz vezetés márciusban kijelentette, az Egyesült Államok azon állítása, miszerint az oroszok ilyen fegyverek bevetésére készülnek, nem több „elterelő taktikánál”.

A kelet-ukrajnai Donyeck térségében lévő oroszbarát szakadárok, akik az orosz csapatokkal együtt próbálják elfoglalni Mariupolt, tagadták a vegyi fegyverek bevetését. Erről az Interfax orosz hírügynökség számolt be Eduard Bassurinra, a szeparatisták egyik parancsnokára hivatkozva. Egy hírügynökségi jelentés szerint azonban Bassurin nem zárta ki a vegyi fegyverek bevetésének lehetőségét a helyi acélművek ellen. A szeparatisták „a vegyi csapatok segítségét kérhetik, akik megtalálják a módját, hogy kifüstöljék a lyukaikban lévő vakondokat” – idézte őt a RIA orosz hírügynökség.

Ha Oroszország valóban vegyi fegyvert vetett be, akkor a brit kormány szerint mindenfajta válaszlépés lehetősége napirendre kerül. „Vannak dolgok, amelyek túlmennek minden határon” – közölte James Heappey, a fegyveres erőkért felelős államtitkár a Sky Newsnak. Mint mondta, a brit katonai hírszerzésnek eddig nem volt megerősített információja vegyi fegyverek bevetéséről. Az LBC rádió kérdésére, miszerint Heappey kizárja-e brit vagy NATO-katonák bevetését ukrán földön válaszul az ilyen szerek bizonyított alkalmazására, azt válaszolta: „Nem, minden lehetőség az asztalon van”. Heappey azt is elmondta a BBC-nek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek világossá kell tennie, a vegyi fegyverek használata egyszerűen elfogadhatatlan.

John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője hétfő este közölte, Washingtonnak is vannak meg nem erősített információi arról, hogy a stratégiai fontosságú városban vegyifegyver-támadás történt.

Vlagyimir Putyin azt közölte, "halottak" az Ukrajnával folytatott béketárgyalások, s Kijev "eltért mindattól", amiben megállapodott az orosz és az ukrán fél. Az Alekszandr Lukasenko belarusz diktátorral folytatott megbeszélésein egyúttal Moszkva és Minszk "még szorosabb" együttműködése mellett foglalt állást. Az orosz elnök meggyőződését fejezte ki, hogy sikerrel jár az Ukrajna elleni „különleges katonai hadművelet”.

Ennek céljait „el fogják érni” – hangoztatta előzőleg Putyin

az Oroszország távol-keleti részén található Vosztocsnij űrrepülőtéren tett körútja során. Az orosz elnök ismét megvédte az Ukrajna elleni közel hét héttel ezelőtti invázióról szóló döntését, mivel „nem volt más választása”. A művelet "az orosz biztonság garantálását" szolgálta: az „ukrajnai oroszellenes erőkkel” való konfliktus csak idő kérdése volt, állította. Megismételte, hogy 

a növekvő energiaárak miatt egyre nagyobb nyomás alá kerülnek a nyugati politikusok.

A beszámoló szerint a mariupoli lakosokkal pedig egy olyan állítást tartalmazó lapot írattak alá, miszerint az ukrán erők ágyúzták a várost. Az aláíróknak állítólag azt mondták, hogy nem térhetnek vissza Ukrajnába, különben „üldöztetésnek” lesznek kitéve.