Oroszország;NATO;Svédország;Finnország;

Finnország Miniszterelnöke, Sanna Marin

- Moszkva finoman, de ismét szólt, hogy Finnország és Svédország ne akarjon NATO-tag lenni

Azonban a jelek szerint sem Stockholmot, sem Helsinkit nem befolyásolja az orosz zsarolás. 

Oroszország óva intette Finnországot és Svédországot a NATO-csatlakozástól, mondván, a lépés nem hozna stabilitást Európának - írja a BBC.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak azt mondta, hogy „a szövetség továbbra is a konfrontáció eszköz.” Amerikai tisztviselők korábban arra figyelmeztettek, hogy Moszkva ukrajnai inváziója „hatalmas stratégiai hiba” volt, amely valószínűleg a NATO bővítését vonja maga után. A Kreml rosszallása persze nem új keletű: korábban már katonai akcióval fenyegették meg a két országot arra az esetre, ha csatlakozni szeretnének. Peszkov egy múlt heti kijelentésében újfent megjegyezte, Oroszországnak saját intézkedéseivel kell „egyensúlyt teremtenie”, amennyiben Svédország és Finnország csatlakozna a NATO-hoz. Moszkva a pszichikai fenyegetéstől sem riad vissza: mint lapunk is beszámolt róla, még március elején két orosz gép sértette meg a svéd légteret. Az elfogásukra küldött gépeknek a behatolók látványosan megmutatták, hogy fedélzetükön atombombát szállítanak.

Washingtonban ugyanakkor azzal számolnak, hogy Svédország és FInnország már júniusban benyújtja csatlakozási kérelmét. Ha mindez megvalósulna, akkor a védelmi szövetség 32 tagúra bővülne. A finn parlamenti képviselők várhatóan ezen a héten kapnak egy biztonsági jelentést a hírszerzés tisztviselőitől. Sanna Marin miniszterelnök azt mondta, kormánya várhatóan „még a nyár közepe előtt lezárja a vitát” arról, hogy benyújtják-e a tagsági kérelmet. Finnországnak 1340 km hosszú közös határa van Oroszországgal.

Svédország kormányzó szociáldemokrata pártja pedig - amely hagyományosan ellenzi a NATO-tagságot - azt közölte, felülvizsgálják álláspontjukat. „Országunk biztonsági helyzete alapvetően változott meg, amikor Oroszország lerohanta Ukrajnát” - olvasható hétfői állásfoglalásukban.

Moszkva fenyegetései ellebnére mindakét ország tovább növelte védelmi kiadásait. A finn hadsereg vezetői hétfőn Helsinkiben bejelentették, hogy 14 millió eurót szánnak katonai drónok beszerzésére. Múlt hónapban pedig Stockholm azt közölte, hogy több milliárd koronával növelik a védelmi kiadásokat.  

Az Ukrajna elleni orosz invázió óta először járt nyugati politikus vendégségben Vlagyimir Putyinnál.