Az orosz agresszió olyannyira átrendezheti az európai békerendszert, hogy azt kihasználva, Orbán Viktor hamarosan „felparcellázhatja” az országot – idézi a ma7.sk Boris Kollárt, a szlovák parlament elnökkét, aki egy vasárnap déli televíziós vitában többször is Magyarország felől érkező fenyegetésről beszélt.
A politikus a többi között azt ezt mondta,
„Nagy-Magyarországról beszélnek, ingatlanokat vásárolnak nálunk, útleveleket osztogatnak! Ez nem vicc!”
Boris Kollár szerint a nemzetközi rendszer oroszok általi aláásása Szlovákia szuverenitását is veszélyezteti, idővel ezt Orbán Viktor is kihasználhatja.
Ami az ingatlanvásárlást illeti, a szlovák házelnök minden valószínűség szerint arra gondolt, hogy 2021 októberében az Orbán-kormány határozott pozsonyi kérésre mondott le annak a 400 millió eurós Termőföld Magántőkealapnak a létrehozásáról, amelynek a határozatban rögzített célja, hogy termőföldet vásároljon a kelet-közép-európai régióban és teremtse meg a magyarországi mezőgazdasági vállalkozások „nemzetközi terjeszkedésének alapjait”. A terv ellen Ivan Korčok szlovák külügyminiszter is tiltakozott. Nem a tőke szabad mozgását kifogásoljuk, hanem azt, hogy ebben az esetben magyarországi közpénzekről van szó. Ez pedig alapvető különbség. Ha gazdák vásárolnak földet, azzal én nem foglalkozom, hiszen erre az Európai Unióban lehetőség van. De abban a pillanatban, amikor a magyar kormány úgy dönt, közpénzeket fordítana a célra, nekem mint külügyminiszternek meg kell kérdeznem, mi ezzel a célja – fogalmazott akkor a politikus.
Berényi József, a szlovákiai magyar Szövetség – MKP Platform elnöke a szervezet Facebook-oldalán Boris Kollár kijelentéseire úgy reagált, hogy Boris Kollár ismét „elővette a magyarkártyát”. A felvidéki politikus szerint megint bebizonyosodott, a szlovák politika elsősorban biztonságpolitikai rizikóként tekint a Szlovákiában élő magyarokra és Magyarországra.
„Minden krízishelyzet megmutatja, a »baráti jó kapcsolatok, a szövetséges« hivatalos kinyilatkozásai mögött mély előítéletek és beteges paranoia uralja a politikai közgondolkodást, amely megbénítja a szlovákiai magyar közösség helyzetének tényleges, törvényeken alapuló javítását. Ezért nincs Duna-menti megye, kollektív bűnösség eltörlése, kisebbségi önkormányzatiság”
– tette hozzá Berényi József.