;

orosz katonák;ellenzők;orosz-ukrán háború;

- Szolgálatmegtagadók és disszidens újságírók

A hivatalos médiában nincs nyoma, de az orosz társadalom messze nem egységes az ukrajnai háború támogatásában. A fegyveres testületek tagjainak jogsegélyt nyújtó Makszim Grebenyuk szerint némely régiókban „a plafonig érnek” az ukrajnai hadszíntérre vezénylést megtagadó katonák és rendőrök dossziéi. A katonaorvosból lett ügyvéd a Pussy Riot punkegyüttes tagjai, Maria Aljohina és Nagyézsda Tolokonnyikova által alapított Médiazóna honlapnak nyilatkozott. Utóbbit március 6-a óta nem lehet elérni orosz IP-címről.

A helyzet ironikus: mivel Oroszország nem üzent hadat Ukrajnának és a hivatalos iratokban sem hivatkoznak a háborúra, így a frontra vezénylést megtagadó katonák, nemzeti gárdisták és rohamrendőrök ellen nem lehet vádat emelni, a legsúlyosabb retorzió maximum az elbocsájtás lehet. A Médiazóna szerint van olyan régió, ahol nemzeti gárda, a Roszgvárgyija félezer tagját fenyegették meg ezzel. A krasznodári rohamrendőrök századparancsnoka és 11 beosztottja nem volt hajlandó Ukrajnába menni, mire hazahívták és elbocsátották őket. Herszonnál 80 orosz tengerészgyalogos tagadta meg a harcot és a grúziai szakadár Dél-Oszétia háromszáz katonája is inkább hazament, amikor megtudta, hol akarják őket bevetni. Pszkovba hatvan katona tért vissza a Kijev környéki hadművelet láttán. A Hakásziából Ukrajna északi részébe vezényelt rohamrendőrök közül heten megsebesültek, egy eltűnt, amikor mindössze tömegoszlatásra alkalmas pajzsokkal és gumibotokkal felszerelve ukrán ágyútűzbe kerültek. Tizenegyen jelezték, hogy nekik ebből ennyi elég is volt…

A hatóságok pénteken reggel őrizetbe vettek egy 37 éves férfit, aki a Moszkva és Szamara között közlekedő vonaton „Ezt a srácainkért kapod!” felkiáltással vörös festékkel öntötte le Dmitrij Muratovot. A megjelenését felfüggesztett Novaja Gazéta Nobel-békedíjas főszerkesztője kezdettől ellenzi a háborút és a díjával járó pénzt is az ukrán áldozatoknak ajánlotta föl. A támadás következtében a szemén égési sérülést és kötőhártya-károsodást szenvedett. A lap emigrációt választó munkatársai bejelentették, hogy beindítják az újság európai változatát. Közleményük azt nem tartalmazta, hogy hol lesz a szerkesztőség, de terveik szerint az orosz mellett más nyelveken is megjelentetik cikkeiket.

A világ második legnagyobb alumíniumgyártó cége, a tizenhárom országban 61 ezer alkalmazottat foglalkoztató orosz Ruszal honlapján a felügyelőbizottság elnökének aláírásával felhívás jelent meg. Bernard Zonneveld ebben követelte a Bucsában történtek kivizsgálását és egyben a háború leállítását. Korábban szintén a háborút elítélő közleményt adott ki a Lukoil, ám azt a szöveget rövid úton eltávolították a cég honlapjáról.  

A jelentősen megnőtt infláció és megélhetési költségek miatt a világ egy sor országában utcára vonultak az emberek, s ez csak a kezdet. A tiltakozási hullám már Európát is elérte és valószínűsíthető, hogy idővel egyre több államra terjed át.