Oroszország szerdán ismét közelebb került ahhoz, hogy ne tudja törleszteni nemzetközi adósságait, mivel a dollárkötvény-tulajdonosoknak rubelben fizetett és közölte, ez mindaddig így lesz, ameddig devizatartalékaihoz nem tud hozzáférni - írja a Reuters.
Most előszőr fordul elő, hogy Oroszország az 1917-es bolsevik forradalom után nem teljesíti első alkalommal külső adósságait.
A Kreml szóvivője azt hangoztatta, Oroszországnak minden szükséges forrása megvan ahhoz, hogy adósságait teljesítse. „Ha tovább élnek a szankciók és blokkolják a kifizetéseket, akkor a jövőben mindez rubelben történhet meg” - jelentette ki Dmitrij Peszkov. Az orosz pénzügyminisztérium szerdán közölte, hogy kénytelen volt rubelt fizetni a 2022-ben és 2042-ben lejáró, dollárban denominált eurókötvény-tulajdonosok számára, mivel egy külföldi bank megtagadta, hogy a 649 millió dollárt értékű utalást teljesítse.
Peszkov ugyanakkor azt hangoztatta, a rubelben történő törlesztés nem minősül fizetésképtelenségnek. „Elméletileg létre lehet hozni egy ilyen helyzetet, de az tisztán mesterséges állapot lenne, aminek nem volna semmilyen alapja” - vélekedett.
Az orosz államadósság-törlesztés azt követően került a figyelem középpontjába, hogy Moszkva lerohanta Ukrajnát, emiatt a szankciók befagyasztották globális tartalékainak közel felét, valamint korlátozták a globális fizetési rendszerekhez való hozzáférést.