26 millió ember került zár alá Sanghajban a koronavírus egyre jobban terjedő, omikron variánsa miatt - olvasható a Guardian beszámolójában.
A hatóságok fokozatosan, városrészről városrészre haladtak a lezárással, míg végül kedden az egész városra kiterjesztették az intézkedést. Hétfőn a napi új pozitív esetek száma először haladta meg a tízezret. A helyi vezetőség közlése szerint március óta több mint 73 ezren teszteltek pozitívat. Mindez pedig a legmagasabb szám 2019 végéhez képest, amikor először felfedezték a vírust.
![](/i/16/9/0/1345170.jpg)
Legkevesebb 38 ezer egészségügyi dolgozót vezényeltek át a megapoliszba. Az állami média szerint ez a legnagyobb ilyen jellegű intézkedés Wuhan 2020-as lezárása óta. „Jelenleg Sanghaj járványmegelőzése és ellenőrzése a legnehezebb és legkritikusabb szakaszában van” - mondta Wu Qianyu, a városi egészségügyi bizottság egyik tisztviselője. Hozzátette, minden körülmények közt tartani fogják magukat a „dinamikus védekezés” politikájához. Ez azt jelenti, hogy a város összes lakóját tesztelik. Erre a célra húszezer mintavételi pontot állítottak fel és 50 ezer orvost rendeltek ki, hogy segítsék az embereket.
A védekezés érdekében több metróvonalon szünetel a közlekedés és 30 kórház működését függesztették fel. Eközben a helyiek kormányzati felkészületlenségre és szervezetlenségre panaszkodnak. Egyesek arról számoltak be, nehezen tudnak online élelmiszert és vizet rendelni, míg mások azt mondják, nem jutnak hozzá létfontosságú orvosi kezelésekhez.
![](/i/16/9/0/1345169.jpg)
„Nem tudok élelmiszert vásárolni. Semmi sem maradt a hűtőmben. A környéket lezárták. Nem tudom, mit tegyek"
- panaszolta az egyik lakó a Weibo nevű közösségi oldalon.
Az elmúlt napokban több felvétel is nyilvánosságra került, melyen a város lakói tiltakoznak a lezárások ellen. Egy másik videón pedig az látható, hogy szabályos közelharc alakul ki az ennivalóért.
Egy olyan városban uralkodott el a káosz és a zűrzavar, amely egészen az elmúlt hétig sikertörténetnek számított a járványkezelés tekintetében. „A lakossággal való kommunikáció és a pszichológiai felkészülés hiánya hátráltatja a hatékony választ” - magyarázta az egyik szakértő. A jelenlegi kínai protokollok szerint a pozitív tesztet végző személyeket egy központi létesítményben kell karanténban elkülöníteni. Ugyanakkor a szakértő úgy véli, a jelenlegi helyzetben a hatóságoknak lehetővé kellene tenniük, hogy azok, akik tünetmentesek vagy enyhe tüneteik vannak, otthonukban legyenek karanténban, így pedig több erőforrás szabadulna fel.