;

Európai Unió;Magyarország;Ausztria;fizetések;lemaradás;

Képünk illusztráció

- Csak Romániában és Bulgáriában rosszabbak a fizetések, mint itt, Ausztria távolabb van, mint valaha

Az egy órára eső magyar munkabér két és félszer kevesebb az uniós átlagnál.

Euróban számolva a magyarországi munkaerő az egyik legolcsóbb az Európai Unióban: hazánkban 2021-ben 8,4 euró volt az átlagos bruttó óránkénti munkabér – írja a hvg.hu az Eurostat által közzétett adatokat elemezve. Kiemelik, hogy ez forintban valamivel több, mint 3000, ám itt nem tényleges órabérről van szó, hanem a versenyszférában az egy ledolgozott órára jutó kifizetett munkabérről.

A számok csalókák. Ugyan 2020-hoz képest az adatok 8,7 százalékos béremelkedést mutatnak, ami az egyik legjobb az Európai Unióban, és csak Bulgáriában és Litvániában volt nagyobb 9,6, illetve 11 százalékkal, azonban a lap megállapítja:

„Sajnos a jelentős béremelkedés ellenére az euróban számolt egy órára jutó munkabér még mindig Magyarországon volt a legkisebb az egész unióban, csak Romániában és Bulgáriában voltak rosszabbak a fizetések. Az uniós átlag pedig nagyon messze van: 2021-ben 21,9 euró volt az egy órára jutó munkabér, míg a szomszédos Ausztriában 27,5 euró.”

Az elemzés a relatív stagnálás okai között említi, hogy a kormány ugyan igyekszik a saját sikereként beállítani az elmúlt években tapasztalt gazdasági fellendülést – beleértve a béremelkedéseket –, ám ez így nem igaz, általános gazdasági fellendülés volt Európában, s különösen a közép-kelet-európai uniós tagállamokban

„Magyarország a legtöbb gazdasági mutató tekintetében nem teljesített különösebben jól. Sőt, több esetben inkább alulteljesítésről lehet beszélni”

– húzzák alá.

A cikk kitér arra is, hogy az elmúlt években a forint lassan, folyamatosan értékelődött el az euróval szemben, és ez a leértékelődés elvitte a forintban még impozánsnak tűnő béremelkedések egy részét. A magyar háztartások életszínvonala alacsony, nőtt a munkaerő-elvándorlás, amit nehéz megállítani, amíg az osztrák bérek tripláját teszik ki a magyarországiaknak.

Lemaradásunkhoz adalék, hogy ugyan a munkáltatói terhek jelentős mértékben csökkentek, azonban ez nem igaz a munkavállalói terhekre. Jelenleg a 200 ezer forintos minimálbér után a munkaadó 26 ezer forintot fizet be az államnak, miközben a 200 ezer forintos bruttóból a munkavállaló TB-járulékként és jövedelemadóként 67 ezer forintot fizet. Így családi adókedvezmény nélkül a bruttó 200 ezer forintból 133 ezer forintot kap kézhez.