Egy évtized alatt százezernél is több hosszútávú vízumot osztottak ki az Európai Unió tagállamai, főként oroszoknak és kínaiaknak. A programot még Ukrajna megtámadása után sem állította le mindenki - írja a G7. A Kommerszant orosz gazdasági napilag még március 16-án is arról tett közzé cikket, amelyből a vagyonos oroszok a befektetésekért cserébe adott letelepedési lehetőségekről tájékozódhattak.
A háború kezdete óta Oroszországból is óriási kivándorlási hullám vette kezdetét, becslések szerint március közepéig mintegy 200 ezren hagyták el az országot. A lap megjegyzi, hogy az orosz oligarchák zöme már jó ideje biztosította magát ezzel a lehetőséggel a hasonló helyzetekre, s eközben az EU csupán 877 orosz állampolgárt sújtott beutazási korlátozással.
Egy, az Európai Parlament számára készült 2021-es tanulmány szerint egyetlen évtized alatt 3 milliárd euró befektetésért cserébe mintegy 4 ezer orosz kapott európai uniós országokban állampolgárságot, 20 ezer pedig letelepedési engedélyt. A G7 megjegyzi, hogy a Magyarországon főként Rogán Antal és Habony Árpád nevéhez köthető, súlyos átláthatósági hiányosságokkal jellemzett letelepedési kötvényprogram becslések szerint több tízmilliárdos kárt okozott a magyar államnak, ugyanakkor ennek keretében számos, Vlagyimir Putyinhoz szorosan kötődő szereplő kapott magyar útlevelet, akik most is bármikor az EU-ba utazhatnak.
A 2017-ben véget ért magyarországi program ötlete Rogán Antal fejéből pattant ki még 2012-ben. Hivatalosan arról szólt, hogy külföldiek magyarországi letelepedési engedélyt kaphattak, ha eleinte 250, aztán 300, utána pedig 350 ezer euróért (átszámítva hozzávetőlegesen 110 millió forintért) jegyeztek a letelepedési kötvényből. Ez sok, főleg távol-keleti üzletember számára joggal tűnhetett vonzó lehetőségnek, a nem túlságosan drága kötvényjegyzés fejében ugyanis az egész Európai Unióban szabadon mozoghatnak, alapíthatnak cégeket és köthetnek üzleteke,ról nem is beszélve, hogy a futamidejének lejártával Magyarország mindenkinek visszafizeti a 350 ezer euróját, hiszen államkötvényről van szó, amellyel egy-egy kötvényvásárló a magyar államnak adott hitelt. Azokat a cégeket, amelyek letelepedési kötvényt forgalmazhattak, az Országgyűlés gazdasági bizottsága nyílt pályáztatás nélkül választotta ki még 2012-ben és 2013-ban, amikor Rogán Antal volt a testület elnöke. Egyikük a Kajmán-szigeteken bejegyzett Hungary State Special Debt Fund (HSSDF), amely a programban külföldiek 78 százalékát hozta Magyarországra
2010 és 2019 között az adatok szerint minden negyedik uniós letelepedési engedélyt Magyarország bocsátotta ki.
A letelepedési lehetőségekkel Unió szerte leginkább a kínaiak éltek, 55 százalékukat teszik ki. Második helyen állnak az oroszok, közel 20 százalékkal. A többi országról ugyanakkor nem is tettek közzé részletesebb adatokat, még a közel-keleti régiót emelték ki közel 5 százalékkal.