Nem csak a harctéren dúl a háború Ukrajna és Oroszország között, hanem a kibertérben is. Azóta, hogy február végén, néhány nappal az Ukrajna ellen megindított agresszió után az Anonymous hackercsoport hadat üzent Vlagyimir Putyin rezsimjének, látványos sikerek sorát érte el, állítólag még az orosz jegybank szervereit is feltörték, a megszerzett 35 ezer dokumentumot szombaton teszik közzé.
Előzőleg ismét rendkívül kreatív módon próbálta az oroszok tudtára adni, hogy az ország hírközlő szervei hazugságokat terjesztenek a háborúról, vagy ahogy Oroszországban nevezik, a különleges katonai manőverről. A hackerek ugyanis a hét elején az oroszországi, vezeték nélküli kapcsolattal működő nyomtatókra hatoltak be. Mint az Anonymous a Twitteren írta: „Már két órája nyomtatunk propagandaellenes szövegeket, eddig több mint 100 ezer példányt. Tizenöt ember dolgozik ezen az akción”. Alighanem igencsak meglepődtek az orosz otthonokban, amikor printereik önálló életre keltek és háborúellenes szövegeket kezdtek nyomni. Az egyik aktivista az International Business Timesnak elmondta, a feltört nyomtatókon PDF file-okat nyomtattak ki, amelyeken azt üzenik az oroszoknak, hogy Putyin, a Kreml és az orosz média hazudik nekik.
A kinyomtatott szövegben egyebek mellett ez szerepelt:
„Oroszország polgárai, cselekedjetek most, hogy megállítsátok a terrorista Putyint, aki több mint ezer embert gyilkol meg Ukrajnában”.
De a kiberháború természetesen nem egyoldalú. Joe Biden amerikai elnök folyamatosan arra figyelmeztet, hogy Oroszországból kiterjedt kibertámadás indulhat az Egyesült Államokkal szemben. Ugyanakkor elemzők meglepetéssel vették tudomásul, hogy a máskor a hackertevékenységeket illetően oly aktív oroszok ezúttal a kibertérben is olyan halovány teljesítményt nyújtanak, mint az ukrajnai fronton. A félelmetes orosz kiber offenzíva eddig szerencsére nem következett be, eltekintve néhány dezinformációs kísérlettől. Az egyik közöségi oldalon múlt héten megjelent felvételen például Volodimir Zelenszij ukrán elnök fegyverletételre szólította fel honfitársait. Aki azonban alaposabban szemügyre vette a videót, láthatta, hogy egy közepesen sikerült hamisítványról, úgynevezett deepfake-ről volt szó.
Összességében az ukránok a külső segítségnek köszönhetően, uralják a virtuális teret, Oroszország egyelőre komoly lemaradásban van. Kijev még az orosz áldozatok azonosítására képes egy méregdrága, az Egyesült Államok által biztosított szoftver segítségével. Így az internetes korlátozásokat megkerülni képes orosz felhasználók láthatják, mely honfitársaik estek el Ukrajnában.
Az arcfelismerő szoftver segítségével konkrétan meg tudják nevezni a háborúban elesett orosz katonákat. A programot az egyes ellenőrző pontokon is alkalmazzák, ezáltal meg tudják akadályozni, hogy az oroszok hamis papírokkal kémeket küldjenek Ukrajnába.
Kijev láthatóan nagyon fontosnak tartja a digitális technológiát. A kormányban is akadnak olyan személyiségek, akik nagyon is otthonosan mozognak ebben a virtuális világban. A kulcsfigurának Mihajlo Fedorov miniszterelnök-helyettest tartják: a 31 éves, technológiai startupokkal foglalkozó vállalkozót bízták meg Ukrajna digitális átalakításával. Az arcfelismerés meghonosítása is az ő nevéhez fűződik. Közbenjárásának is köszönhető, hogy a Clearview AI amerikai cég a kormány rendelkezésére bocsátotta legfejlettebb arcfelismerő szoftverét. A vállalat több mint 10 milliárd fotóból álló adatbázist állított össze, amelyek közül sok felvétel az orosz Facebooknak is nevezett közösségi oldal, a VKontakte archívumból származik. A program megalkotói nem kevesebbet állítanak, miszerint a találmány révén meg tudják nevezni az ukrajnai offenzívában részt vevő összes orosz katonát. Volodimir Zelenszkij kormánya e technológiának köszönhetően értesítik az elhunyt orosz katonák családtagjait.
Odavágott az Anonymous, a Putyin-rezsim elveszítette az ellenőrzést a kémműholdak felettA Clearview különösen büszke a szoftver ellenőrzőpontokon való alkalmazására, és a sikeren felbuzdulva annyira vérszemet kapott, hogy hamarosan még átfogóbb szolgáltatást kíván nyújtani. Mint a Washington Post közölte, a befektetőknek zárt ajtók mögött tartott prezentációjában a Clearview azt állította, hogy egy éven belül akár 100 milliárd fotóból álló adatbázist hozhat létre. Ha megvalósul ez a meglehetősen ambiciózusnak és futurisztikusnak tűnő terv, az elviekben azt jelentené, hogy a Clearview hamarosan átlagosan 14 képpel rendelkezik majd a bolygó 7 milliárd lakosának mindegyikéről, állapítja meg a Corriere della Sera. A cég egyébként felvásárolta a közösségi hálózatok rendkívül kiterjedt fotóarchívumait, s a szoftver már most olyan műveletekre képes, ami kissé ijesztő jövőképet vetít elénk.
Ukrajna megsegítése hátterében egyébként mögöttes szándékot is felfedezhetünk. Látszólag a Clearview rendkívül nagylelkű és tényleg sokat segít Ukrajnának, de a cél alighanem az is, hogy a szoftver élesben való tesztelésével a vállalat minél nagyobb ügyfélkört alakítson ki.
Megint lecsapott az Anonymous, kreatív módon támadja Putyin rezsimjétÚjabb pofont adott az Anonymous a Putyin-rezsimnekÚjabb pofont adott az Anonymous a Putyin-rezsimnek