;

karikatúra kiállítás;

- Szókimondó rajzok

Egy karikatúra-kiállítást a képek tartalma miatt nem rendezhettek meg, ezért a művészek új kiállítóhelyet kerestek.

Az eredeti terv szerint a Magyar Újságírók Országos Szövetségének karikatúráiból rendeztek volna kiállítást a tizenegyedik kerületi önkormányzat Újbuda Galériájában, de azt az önkormányzat nem engedélyezte. Több rajz a politikai tartalma miatt problémássá vált – mondta Döme Zsuzsanna Suzi, a Ferencvárosi Önkormányzat kulturális ügyekért felelős alpolgármestere a Semmi cenzúra című karikatúra-tárlaton, melyet végül a kilencedik kerületi Bakáts Bunker földalatti kiállítóterében rendezték meg.

A MÚOSZ Karikaturista szakosztálya évente rendezi meg a Kétfilléres-díj pályázatot, amelyre a karikaturisták az adott évben készült legjobb munkájukat küldik el, és amelynek díja egy lyukas kétfilléres. Ezt a tényleges értékkel nem bíró, ám eszmei értéket jelentő díjat minden évben egy karikaturista kapja, a szakma titkos szavazása alapján. – A kiállítás anyagát idén az Újbuda Galériában állították volna ki, de az önkormányzat illetékese néhány képet ki akart venni politikai tartalmuk miatt – mondta Halász Géza, a MÚOSZ Karikaturista Szakosztály elnöke, hozzátéve, a szakosztály ebbe nem ment bele, de a béke érdekében javasolták, hogy a pályázat nyertesének, Fenekovács Lászlónak legyen helyette egyéni kiállítása. Az önkormányzat a galériába látogató gyermekek védelmében azonban Fenekovács egy aktképét nem engedte kiállítani, így a szakosztály ezek után az egész kiállításról lemondott.

Az eset kapcsán lapunk megkereste a 11. kerületi önkormányzat sajtóosztályát, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy Kós Mihály, a kiállítás szervezője, valamint Fenekovács László többszöri egyeztetés után sem vették figyelembe azt a kérést, hogy tartsák tiszteletben a kiállítótér adottságát. „Galériánk ugyanis egyben önkormányzati váró és folyosó is, ahova a vendégek nem kizárólag egy kiállítás miatt érkeznek. Ez azt jelenti, hogy az Újbuda Galéria egy félfogadásra használt látogatótér, ahol idősek és gyerekek is várakozhatnak”. Az önkormányzat a lapunknak eljutatott levelében egy megbízási szerződésre hivatkozott, mely alapján a kiállítást szervező köteles a kiállítás anyagát előzetesen egyeztetni az Újbuda Galériával, és köteles e körben a megbízó utasításai szerint eljárni. A sajtóosztály azt írta, a kiállításra olyan munkák is érkeztek, amelyeket előzetesen nem mutattak be.

– Az Újbuda Galériába tervezett eredeti kiállítás anyagát átküldtük a kurátornak, ezt követően kaptuk meg a választ az utolsó pillanatban, hogy a tárlatot nem lehet megrendezni, mert a képek között vannak politikai tartalmúak – mondta Kós Mihály karikaturista. – Ezután találtuk ki, hogy az eredeti terv helyett Fenekovács László rajzait állítjuk ki, de az idő rövidsége miatt nem volt idő azokról egyeztetni. A grafikáknak amúgy nincsen semmi olyan tartalma, mely miatt a gyerekeknek vagy az időseknek ne lehetne azokat bemutatni – tette hozzá a művész.

– Én még olyan kiállítótérben nem voltam, ahol meg kellene gondolni, hogy az ember mit helyez a falra. Sosem kellett ilyenekről egyeztetnem – mondta lapunknak Fenekovács László. A karikaturista elmondta, hogy az Újbuda Galériába húsz olyan képet szeretett volna kiállítani, melyeknek nincsen politikai témája. – Ezek között egy darab kép egy aktot ábrázolt. Amikor azt a helyszínen kicsomagoltam, közölték velem, hogy ez nem kerülhet a falra. Ezután én a képeimmel távoztam.

– A mostani politikai légkör kedvez annak, hogy jó karikatúrák szülessenek. Van rá fogadókészség – mondta Pápai Gábor, lapunk karikaturistája, aki szerint egy rajz akkor működik, ha képes a nézőből érzelmeket kiváltani. – Nem kell a befogadót feltétlenül megnevettetni, a lényeg, hogy a kép hasson rá és elgondolkodtassa – véli a rajzoló.

Infó:

Semmi cenzúra az elmúlt egy év görbe szemmel

Bakáts Bunker, Underground Kulturális Tér

Budapest, 9. kerület, Bakáts tér 1.

Megtekinthető: március 29-ig

Az énekes szerint Mészáros Lőrinc megbízásai nem jelentenek lopást.