;

Oroszország;USA;NATO;háború;tömegpusztító fegyverek;orosz-ukrán háború;

RSZ–24 Jarsz orosz hadászati rakéta– 10  atomtöltetet is hordozhat

- Biden megüzente Putyinnak, mi vár rá, ha vegyi vagy atomfegyvert vet be

Négy nappal az Ukrajna elleni orosz támadás megindulása után Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó egy feljegyzéssel hívta össze a Fehér Ház Tigris művész nevű stábját. 

A nemzetbiztonsági tanács apparátusa visszatérően használja az elnevezést, amely mindig az aktuális válsággal foglalkozó szűk szakértői csoportot jelenti. A mostani tigrisek hetente háromszor találkoznak és azt beszélik meg, milyen választ adjon az Egyesült Államok, ha Oroszország tömegpusztító fegyvert vetne be Ukrajnában.

Joe Biden kormányzata figyelmeztetést küld Vlagyimir Putyinnak, hogy mi vár rá, ha atom-, biológiai vagy vegyi fegyvert vetne be.

A testület létéről elsőként a New York Times adott hírt és a cikk időzítését nem lehet félreérteni: 

Az illetékesek szűken mérik a konkrétumokat, de az kiderül, hogy például még egy kis hatóerejű atomrobbantás is a NATO elleni támadásnak minősülhetne, mert a radioaktív sugárzás óhatatlanul átterjedne az Ukrajnával szomszédos tagállamok területére. Egy név nélkül nyilatkozó kormányzati személy szerint ebben az esetben minden eddigi megfontolást félretennének és többé nem feltétlenül lenne érvényes Biden elnöknek az az alapvetése, hogy mindenképpen el kell kerülni a közvetlen harcérintkezést a NATO és Oroszország hadseregei között.

Tömegpusztító fegyver bevetése esetén a NATO minden valószínűség szerint katonákat küldene Ukrajnába. Erre utalt Artis Pabriks lett védelmi miniszter is, aki nemrégiben azt mondta, nem hiszi, hogy Putyin ilyen ostobaságot követhetne el, mert akkor elkerülhetetlenül életbe lépne a NATO alapszablyának a tagok kölcsönös segítségnyújtását előíró 5. cikkelye és a szövetség beavatkozna a háborúba. Paul Eaton nyugalmazott amerikai vezérőrnagy a CNN-nek nyilatkozva már azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy a NATO katonai fenyegetést intézzen az orosz rakétákkal és hadihajókkal teletömött kalinyingrádi exklávé vagy a csendes-óceáni hadiflotta fő támaszpontja, Vlagyivosztok ellen. A New York Times szerint a Pentagon és a Fehér Ház illetékesei nem teljesen értenek egyet abban, hogy a minden időben folyamatos és titkos katonai tervezés milyen részleteit lehet nyilvánosságra hozni, de talán a fentiek is megmutatják, mi zajlik a háttérben.  

Az oroszok főleg éjszaka támadnak és mindig legalább ötszörös túlerőben vannak, de a védők még tartják magukat és olykor meglepetést is tudnak okozni.