;

Oroszország;Ukrajna;háború;Vlagyimir Putyin;

- Belarusz óvakodik beavatkozni

Alekszandr Lukasenko attól fél, a katonaság ellene fordul, ha elrendeli, hogy a fehérorosz hadsereg támogassa az orosz agressziót Ukrajnában. A Kreml közelít a B-tervhez.

Az orosz erők folytatták támadásaikat Ukrajna ellen. A fővárosban, Kijevben lakóházak és egy bevásárlóközpont is megrongálódott - közölte az ukrán polgári védelem. Csak a bevásárlóközpont elleni támadásban legalább nyolcan vesztették életüket, közölte az ukrán főügyészség. Vitalij Klicsko kijevi polgármester elmondta, hogy a főváros Podil nevű kerületében hajtottak végre légicsapást több lakóház ellen. A mentőszolgálat a Facebookon közölt, „ellenséges tűz” gyújtotta fel a város északnyugati részén lévő bevásárlóközpont több szintjét. Az újságírók hatalmas robbanásról és tűzről számoltak be.

A főváros elleni orosz előrenyomulás a közelmúltban nagyrészt megállt. A moszkvai erők szórványos összecsapásokat vívnak az ukrán védőkkel a város északnyugati és keleti részén, de két hete alig haladtak előre. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóbeszédében rámutatott, az oroszok továbbra is keresik az állítólagos nácikat, „akiktől úgymond meg akarták védeni népünket, és még mindig nem találnak ukránokat, akik virággal fogadnák őket” – mondta. Olyannyira, hogy tegnap egyes, az oroszok által már elfoglalt déli területeken ismét tüntettek az orosz agresszor ellen.

A nagy kérdés továbbra is az, beavatkozik-e a belarusz hadsereg Oroszország oldalán? Egyértelmű válasz továbbra sincs. Ugyan ukrán részről már nagyobbnak látják ennek az esélyét és bizonyos csapatmozgásokat is megfigyeltek a belarusz határ közelében, s Vlagyimir Putyin is a beavatkozásra serkentené Alekszandr Lukasenkót, utóbbi tovább vacillál. Nem az ukránokat félti, hiszen 2020-ban saját nemzete ellen is kíméletlenül fellépett, hanem attól tart, a fegyveres erők ellene fordulnak, ha kiadná a parancsot Ukrajna megtámadására. A belarusz katonák körében ugyanis rendkívül népszerűtlen lenne az akció, ráadásul azt ők is pontosan látják, hogy a rettegett orosz haderő bicskája is beletört az ukrajnai kalandba. Egy amerikai védelmi illetékes tegnap azt közölte, semmi sem utal arra, hogy küszöbön állna egy belarusz beavatkozás.

A dél-ukrajnai Mariupolban továbbra is heves harcok dúlnak. Az ukrán vezetés egyértelmű nemmel válaszolt az oroszok felszólítására, miszerint hétfő hajnalig adják meg magukat az ott harcolók. A helyi városvezetés is elutasította az orosz követelést. Hírek szerint bár a város teljesen körbe van zárva, s a földdel tették egyenlővé, illetve már utcai harcok dúlnak, egyelőre a védők tartják magukat, s az oroszok is súlyos veszteségeket szenvedtek el. Zelenszkij ukrán elnök közölte, nem csak Mariupol, hanem Kijev és Harkiv sem fogja megadni magát, s nem fogadnak el semmiféle ultimátumot. Első ízben érte támadás odesszai lakóházat, de senki sem sérült meg. Itt található Ukrajna legnagyobb kikötője.

Az egyik Szumi melletti vegyi üzem elleni támadások következtében mérgező ammónia szivárgott ki. Mindezt a Szumi terület kormányzója közölte a Telegramon. A szivárgás a műtrágyagyár körüli 2,5 kilométeres területet érintett – mondta. Ugyanakkor később kiderült, hogy nem szivárgott ki annyi vegyület, ami veszélyt jelentett volna a lakosságra.

Médiajelentések szerint orosz katonák lövéseket adtak le egy háborúellenes tüntetésen a megszállt Herszon városában. A tüntetésről készült, az interneten terjedő videókon az látható, amint az emberek egy térről menekülnek, detonációk és automata fegyverek lövései hallhatók. A jelentések szerint legalább egy ember megsérült.

Oroszország ukrajnai inváziója most a "B-terv" felé tolódik – vélekedtek a Biden-kormányzat magas rangú tisztviselői a Wall Street Journalnak. Úgy véli, Putyin „arra akarja kényszeríteni Kijevet, fogadja el az Ukrajna déli és keleti területeire vonatkozó orosz követeléseket”. Ez hetek, esetleg hónapok folyamatos támadásait jelentheti, figyelmeztettek a tisztviselők, bár hozzátették, hogy a Kijev elleni támadás továbbra is nyitott kérdés. A brit védelmi minisztérium közben fenntartja, hogy az ukrán főváros elfoglalása továbbra is Moszkva elsődleges katonai célja, és azt jósolja, az orosz hadsereg valószínűleg folytatni fogja a város bekerítésére tett kísérleteit.

Szlovénia a közeljövőben vissza kívánja küldeni diplomatáit Kijevbe, jelentette be Janez Jansa miniszterelnök március. A kormányfő más uniós országokat is arra ösztönöz, hogy kövessék példáját, Ukrajna iránti támogatásuk jeléül.

Az ukrán határszolgálat jelentése szerint a háború kezdete óta közel 400 ezer ukrán állampolgár tért vissza az országba, 75-80 százalékuk férfi. 

Továbbra is a Gólyafészek-ügy miatt kell felelnie a volt miniszterelnöknek.