„Mert szkanderozhatunk egy kocsmában, sör-virsli mellett lemérhetjük egymást, de csak akkor lehet gyümölcse a munkának, amit azután bekajálhatunk, ha együttműködünk” – mutatott rá magvasan Németh Szilárd a Csepel északi csúcsára tervezett közpark koncepcióterveinek idén februári bemutatásakor. Példát is hozott a gyümölcsöző együttműködésre: az új csepeli birkózócsarnokot. Ahonnan, bár ezt már nem tette hozzá, az első időkben éppen azokat zárták ki – a csepeli birkózókat –, akiknek épült. Kellett a hely Németh frissen gründolt egyesületének. A nagy közös cél felé menetelés már a kerület jelenlegi polgármesterének sem tetszett, így nem volt hajlandó átadni a Duna-parti napközis tábort a birkózó akadémia terjeszkedéséért.
A Fidesz erőembere szerint „2010-ben hihetetlen szerencsés konstelláció jött össze: Orbán Viktor, Tarlós István és Németh Szilárd egy időben. Nagy dolgokat vittek véghez Csepelen”. Ez a felállás most akkor se jöhetne össze, ha véletlenül nyerne. De erre az előzetes közvélemény-kutatások szerint nem sok esélye van. Németh gyakorlott vesztő. Negyedszer fut neki az országgyűlési választásnak a Fidesz jelöltjeként a csepeli 17-es választókerületben. Elsőre, 2010-ben meg is választották, majd még azon az őszön polgármesterré is. Egyikben sem sikerült újráznia. Sőt, korábbi helyettesével, Csepel jelenlegi polgármesterével, a szintén fideszes Borbély Lénárddal olyannyira megromlott a viszonya, hogy már csak a közösségi médiában üzengetnek egymásnak.
Az országgyűlési választáson ismét Szabó Szabolccsal kerül szembe, aki először az Együtt, majd annak feloszlása után az LMP színeiben győzte le 2014-ben és 2018-ban, idén az egyesült ellenzék amúgy momentumos jelöltjeként száll ringbe. A Honvédelmi Minisztérium államtitkárát erősen tolják. Hol kárpátaljai magyar és ukrán menekülteknek segítő vállalkozókkal fotózkodik, hol Benkő Tibor honvédelmi minisztert fogadja országjáró fórumán Soroksáron, hol a kormánypárti tévében mondja fel a kötelezőt: Magyarország a békét képviseli. Jó rezsibiztosként pedig örült, hogy Orbán Viktornak sikerült megakadályozni, hogy az energetika területén is büntető intézkedéseket vezessen be az Európai Unió Oroszországgal szemben, a Nyugat szerinte egyébként is csak „lábon löveti magát a szankciókkal”.
Ellenfele a geográfus Szabó Szabolcs, aki politikai szerepvállalása előtt az ELTE adjunktusaként dolgozott, tíz év múlva talán vidéki magányban szöszmötölne legszívesebben, szereti ugyan a focit, de a túrázást is kedveli, ő is gyűjt adományt, de még soha nem írt a csülkös pacalfőzésről. Viszont tiltakozott a csepeli hév stadionépítés miatt elrendelt vágányzára miatt, módosító javaslatokat adott be az idei központi költségvetés tervéhez a soroksári molnár-szigeti híd felújítása és a Duna-parti sétány kiépítése érdekében, pénzt kért a Gubacsi híd felújítására is, tiltakozott az atlétikai stadionhoz kapcsolódó fakivágások és környezetkárosítás ellen, legutóbb pedig kiállt a tanárok sztrájkjogáért. Az előválasztások előtt készült felmérés szerint 62 százalékos az ismertsége a kerületben és kérdés sem volt, hogy ő nyeri az előválasztást. Az áprilisi választáson is őt tartják a legesélyesebbnek. A választókerületben összesen hét jelölt verseng a mandátumért, de a többiek aligha szólhatnak bele a versenybe.
Nagy csata várható Józsefvárosban is. 2018-ban Kocsis Máté nyert itt, a Fidesz frakcióvezető 8 százalékkal előzte az akkori ellenzéki riválisát. Most a kerület polgármesteri székéből Pikó András által „kirakott” Sára Botond indul helyette, aki korábban a polgármesteri poszton is követte Kocsist. Sára nem zuhant nagyot, az önkormányzati választási vereség után a fővárosi kormányhivatal vezetője lett, ahol mindent meg is tett, hogy megszolgálja a kormánypárt belé vetett bizalmát. Az általa vezetett hivatal rendre megadott minden építési, fakivágási és bármilyen engedélyt, amely az Orbán-kormány szívének kedves beruházásokhoz kellett és megtámadott minden olyan fővárosi és kerületi önkormányzati döntést, amelyre okot talált. De Józsefvárost se feledte. Tavaly nyáron például, miután az Orbán-kormány elvette az önkormányzattól a káptalanfüredi tábor felújítására ígért támogatást, egy Fideszhez több szálon kötődő alapítvány felajánlotta, hogy nyári tábort szervez a józsefvárosi gyerekeknek. Az erről szóló videóban maga Sára Botond beszélt a nagyszerű lehetőségről. A járvány idején Simicskó István szintén országgyűlési jelölttel közösen vitt oltóanyagokat egy budapesti idősotthonba. Sára szerint a kerület visszazuhant a „nyócker állapotba”, nincsenek fejlesztések, az utcák koszosak, romlik a közbiztonság, egyre több a drogos és mindent ellepnek a hajléktalanok, de ő, „bárhonnan is kell újrakezdeni a munkát, meg fogja tenni.”
Több kihívója is akad. Az ellenzéki összefogás jelöltje Jámbor András, aki leginkább a Fudan Egyetem elleni tüntetés szervezőjeként ismert. A VIII. és a IX. kerület körúton kívüli részeit magába foglaló Budapest 6. számú egyéni választókerülete a szűkebb pátriája. A politikus médiamunkásként indult, alapítója és 2019-ig főszerkesztője volt a Mérce hírportálnak. 2009-től az LMP aktivistája, 2011-től fizetett munkatársa. Dolgozott több választási kampányban, 2020-tól a fővárosi önkormányzat alkalmazottja. (Ezt most szünetelteti, akárcsak Sára Botond a sajátját.) 2021-ben a Szikra Mozgalom színeiben indult és nyert az ellenzéki előválasztáson.
A Fidesz nem is veszi félvállról, mindent bevet, aktivistái letépkedik a plakátjait, lejárató oldalakat készítenek és névtelen gyalázkodó szórólapokat osztogatnak.
Jámbor indulását azzal indokolta még az előválasztások előtt, hogy az „elmúlt 12 évben mindig ott volt a háttérben, de most itt az ideje, hogy előrelépjen, és a körülötte lévő közösséget megszervezve cselekedjen is”.
Tervének megvalósítását Sára Botondon kívül más jelöltek is próbálják akadályozni. Az oltásellenes kampányt szervező Mi Hazánk nevében a könyvdaráló Dúró Dóra indul a kerületben. Szintén rajthoz áll Döme Zsuzsanna, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt egyik alapítója, a másik alapító élettársa, aki jelenleg a szomszédvár, Ferencváros alpolgármestere. Döme eddig Baranyi Krisztinával közösen folytatott korrupcióellenes harcáról volt ismert, de a drogliberalizációra vonatkozó ötletéről a Józsefvárosi Fidesz is megszavaztatta szimpatizánsait. Az eredmény vélhetőleg meglepte a szervezőket: a válaszadók 62 százaléka támogatta a legalizálást és csak 38 százalék szavazott nemmel.
Két másik dél-pesti kerületben sima győzelmet vár az ellenzék. Budapest 16-os választókerületében a szocialista Hiller István toronymagasan – 84 százalékkal - nyerte az előválasztást. Ha a választáson is nyer, akkor hatodik ciklusát kezdheti az Országgyűlésben. A történész-politikus volt már az MSZP elnöke, az Országgyűlés alelnöke és kulturális miniszter is. 2018-ban ugyanitt indult és a szavazatok 43 százalékát kapta meg, amivel legyőzte a fideszes Földesi Gyulát. Most is ő az egyik kihívója, de mellette még öt másik párt is indít jelölteket. Győzelmében nemcsak az ellenzéki pártok, de ő maga is erősen bízik. Ezt jelzi, hogy az MSZP társelnökével, Kunhalmi Ágnessel egyetemben átadta a befutó listás helyét másnak.
Kunhalmi szintén meggyőző fölénnyel nyert az előválasztáson Budapest 15. választókerületében, a XVIII. kerületben. Több mint kétszer annyi szavazatot kapott, mint riválisa. Hillerhez hasonlatosan ő is sokadik ciklusát kezdené a parlamentben. A 2014-es országgyűlési választáson – a pénzmosás gyanújába keveredett Simon Gábor helyett az utolsó pillanatban „beugorva” – alig 56 szavazattal kapott ki a fideszes Kucsák Lászlóval szemben, de végül pártlistáról bejutott. A következő választáson már legyőzte kormánypárti ellenfelét. Kucsák azóta kipörgött a politikából, helyette a XVIII. kerületi önkormányzat képviselőjét, Lévai István Zoltánt indította az idén a Fidesz. De versenybe száll a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Megoldás Mozgalom és a Mi Hazánk jelöltje is. Hiller és Kunhalmi abban is hasonlít, hogy mindkettő inkább országos szerepvállalásairól ismert, de abban hangsúlyosak. Helyi támogatói bázisuk megingathatatlannak tűnik.
Párharcok Dél-Pesten
Kormánypárti - Ellenzéki
6-os választókerület (VIII-IX. Kerület)
Sára Botond - Jámbor András
15-ös választókerület (XVIII.kerület)
Lévai István Zoltán - Kunhalmi Ágnes
16-os választókerület (XX. kerület)
Földesi Gyula - Hiller István
17-es választókerület (XXI. kerület)
Németh Szilárd - Szabó Szabolcs