Oroszország;Amerikai Egyesült Államok;

- Amerika-fóbia

Az Egyesült Államok gyakran háborúzik, én pedig szeretem a csokit - egyformán lényegtelen tények ezek az Ukrajna elleni orosz agresszió kontextusában. Mégis vannak, akik az egyiket szeretik szajkózni, méghozzá a kevésbé kakaótartalmú információt. Gyakran Oroszország vagy más, Nyugat-ellenes államok propagandistáiról van szó, vagy a nyomdokaikban járó Amerika-fóbiás véleményformálókról.

Schiffer András, az utóbbi irányvonal egyik leglelkesebb magyar képviselője a minap osztott meg a témában egy szörnyen demagóg képet a Facebookon. A kérdéses - azóta eltávolított - fotó a belgrádi FK Crvena zvezda (Vörös csillag FC) ultráinak akcióját ábrázolta: „Csak annyit mondunk, adj esélyt a békének” - idézték John Lennont a molinókon, amelyeken kizárólag az Egyesült Államok vélt vagy valós katonai/titkosszolgálati műveleteit, háborúit sorolták fel. „Korea 1950” kezdődött a lista, amely „Szíria 2011”-gyel végződött, ahol Amerika annak dacára sem buktatta meg az Aszád-rezsimet, hogy az vegyi fegyvereket vetett be saját népe ellen. A boszniai Szerb Köztársaság mellé biggyesztett 1995-es évszám azt sejtette, hogy a szurkolók olvasatában a konfliktusokat a Nyugat szerepvállalása teszi helytelenné, mintha a háborút 1992-ben kirobbantó, népirtást végrehajtó Radovan Karadzic felelőssége elhanyagolható lenne.

Az orosz agressziót támogató belgrádi drukkerek persze maguk sem gondolták komolyan az üzenetüket, mindössze trollkodtak, nihilista módon ironizáltak. Az egykori pártalapító is észrevehette volna ezt, ha képes felülemelkedni Amerika-fóbiáján. Egyáltalán: az ukrajnai háború közepette az Egyesült Államok múltbéli cselekedeteinek felemlegetése helyett talán érdemesebb volna az aktuális konfliktussal foglalkozni. Felismerni, hogy ukránok szenvedését nem Amerika, a NATO vagy a Nyugat idézte elő, hanem a Kreml birodalmi lázálmokat kergető ura.