;

szavazatszámlálók;választás 2022;

- Lesz elég ellenzéki számláló

Több mint 27 ezren regisztráltak eddig online a szavazatszámláló bizottságokba ellenzéki delegáltnak, és a helyi kampánycsapatoknál is 2-3 ezer önkéntes jelentkezett – közölte lapunk érdeklődésére a jelöltek delegálását és felkészítését összefogó 20K22 civil csoport. 

Mindez azt jelenti, hogy ellenzéki delegáltnak már csaknem 30 ezren jelentkeztek, bár a hivatalosan bejelentett létszám egyelőre elmarad ettől (az sem biztos, hogy minden jelentkező vállalja majd az ezzel járó feladatokat). A Nemzeti Választási Irodától azt tudtuk meg, hogy múlt péntekig a „jelöltek és jelölő szervezetek” összesen 15 ezer szavazatszámláló bizottsági tagot delegáltak, akik „az eskü- vagy fogadalomtételt követően gyakorolhatják jogaikat”. A folyamat ugyanakkor még nem ért véget, hiszen a hivatalos delegálásra péntek délutánig van lehetőség, azaz addig lehet bejelenteni a listát állító pártok, nemzetiségi önkormányzatok és független jelöltek által delegált tagokat a szavazatszámláló bizottságokba és a legkisebb, egy szavazókörös településekre.

Az országban 10 243 szavazókör működik a választás idején, ezek mindegyikébe két embert küldhetnek a jelölő szervezetek, hogy minden pillanatban figyelni tudják a szavazás menetét. A kérdés leginkább az, hogy a legkisebb településekre és szavazókörökbe is jut-e majd két-két ember. A 20 486 helyre március 20-án délig már több mint 19 ezer beosztást el is tudtak készíteni és a 20K22 szóvivője, Ruskal-Klemm Csilla arról tájékoztatott, hogy a többi helyen is tart az egyeztetés. Az említett 19 ezerből 14 ezer ember delegálását március 15-én elindították a jegyzőknek küldött e-mailekben, a többit a napokban indítják, hogy időben megérkezzenek az elektronikus levelek a helyi választási irodákba.

A több mint tízezer szavazókörből egyébként kétezer olyan településen található, ahol egyetlen helyen lehet voksolni. A településméret csökkenésével egyre nehezebb helyben számlálót találni – erősítették meg a szervezők, mert az emberek különféle okokból inkább nem akarják nagy dobra verni, hogy ellenzéki delegáltak. Ugyanakkor más településekről, főként nagyvárosokból sokan vállalják az utazást is, így ezeket a kisközségi szavazóköröket az ő segítségükkel töltik fel a választás tisztaságára figyelő önkéntesekkel.

Gyors eredményt ígérnekA szavazás napján, az urnák lezárása után először az egyéni választókörzetek jelöltjeire leadott voksokat számolják meg a szavazatszámláló bizottságok, ezt követi a pártlistás, majd a nemzetiségi listás szavazatok összeszámlálása és az utolsó lesz a népszavazási ívek feldolgozása – tudtuk meg az NVI-től. Vagyis ezeket is helyben számlálják meg, az egyedüli kivétel a levélszavazatok számlálása, amit az NVI végez. Mindezek alapján a választási iroda azt ígéri, hogy az előző országgyűlési képviselőválasztásokhoz hasonlóan idén is gyorsan el tudják kezdeni az előzetes eredmények közlését.

Egy valóban közszolgálatot ellátó, alternatív médiacsatorna elindításában gondolkodik Polyák Gábor, az Egységben Magyarország médiapolitikai kabinetjének vezetője. Szerinte az ellenzék óriási ziccert hagyott ki 2019-ben.